Drar igång en liten fototävling som förhoppningsvis blir en återkommande månatlig grej.
Denna månads tema är vatten.
Bilden måste alltså innehålla vatten på något vis.
Ni kan redan nu lägga in era bilder i tävlingsalbumet
http://www.maipenrai.se/forum/gallery/album/167-fototavling-nov-2011/
Här en video som visar hur ni går tillväga för att lägga in en bild samt rösta på en bild.
För att det ska bli nån tävling krävs minst 100 bilder inlagda i albumet, annars går både bilderna och vinstpengarna vidare till nästa månad. Albumet döps helt enkelt om till nästa månad istället.
Vinnaren i tävlingen får 3000 Baht.
Vinnaren får dessutom välja en valfri medlem som vinnar-kompis och denne får också 1000 Baht förutsatt att de har en bild med i tävlingen.
Så bjud in era vänner till Maipenrai.se och låt dem lägga in sina bilder i tävlingen och ni har i princip dubbel chans att vinna.
Även en tävling när vi kört några omgångar, med de första-rankade bilderna per omgång är med i dragningen, med en riktigt trevlig vinst som är relaterad till en resa till Thailand. Återkommer med detaljer om årsvinsten senare.
I det stora kommer det att fungera så här:
1. Lägg in max 3 bilder i det aktuella albumet.
2. Vi i panelen röstar fram bästa bild.
3. Vinnaren utses av en panel som består av flera domare* och de väljer en vinnare bland alla bilderna och vinsten betalas ut senast den 28. i nästkommande månad.
4. Den bild som fått bäst och flest röster av våra medlemmar, blir också en vinnarbild och är med i stora tävlingen.
(Två priser alltså varje månad och ett stort pris som ges mer detaljer om senare)
* Bilden måste tagits av dig själv och får inte innehålla stötande material.
* Bilden måste ha en storlek på minst 1024x768 pixlar.
* Endast tre bilder per medlem.
* Ett tips är att en passande titel kan höja bildens intryck, namn som PICT001 är inte så attraktivt.
--------------------
Klicka här för att ladda upp bild och deltaga i tävlingen
--------------------
*) Vill du vara med i panelen. Skicka PM till mig, Surin P3
