Det har hänt 2 saker just innan säsongen startade.
Stallchefen Günther Steiner fick kicken från Haas.
Inte förvånande kanske med tanke på resultatet, men han har ju varit tvungen att ha Magnussen, Mazespin, Grosjean och Schumacher som förare.
Den stora bomben att Lewis Hamilton skrivit på för Ferrari.
Han låg efter Max Verstappen i lön och nu ligger han före igen.
Enligt min mening en rent ekonomisk sak.
Mercedes har ju gett honom en dålig bil nu dom sista 2 säsongerna så det fanns ju skäl att byta, men Ferrari har ju inte varit mycket bättre, bilen deras har väl vart lite bättre men teamets alla strategiska misstag är svåra att bortse från.
Nu bytte dom ju stallchefen pga just det, och det ser ut att funka lite bättre.
Men Lewis kör inte för Ferrari förräns 2025, så nu väntar en säsong med Merca samtidigt som hans framtid ligger hos Ferrari.
Carlos Sainz fick därmed kicken från Ferrari 2025, och ska nu göra en halvhjärtad insats under 2024, oklart var han ska köra 2025, Carlos som är en toppförare fick sparken, känns märkligt detta.
Dyrt och extremt oklart om nått blir bättre för Ferrari.
Max borde ha detta som i en liten ask men vi vet inte hur bilarna kommer vara i säsongens inledning, kanske nått team fått rejäl snurr på sakerna, kanske LH kände att bilen för 2024 inte var ett tillräckligt stort steg framåt.
Finns gott om förare som är mediokra, tex Magnussen, Bottas Zhou, Riccardo, så att ingen av dom fick gå till 2024 är märkligt.
Det ryktas att Albon ska få ersätta Pérez under 2025, rimligt då Pérez gjort mycket konstiga saker under 2023.
