Förlängning av UT

NangYak
Nang yak
10 feb. 2012#1

Vilken tid det ska ta i Solna. Frugan och hennes två ungar har ansökt om förlängning av UT. UTt gick ut i oktober och än så länge finns inte ens en handläggare på ärendet. 4 månader utan att egentligen något har hänt.

Är detta vad man får för sina 200.000 kr i skatt per år? Sedan maktskiftet har skatterna sjunkit marginellt, men samhällsservicen har gått i botten.

Kasst!

thaikonsult
10 feb. 2012#2

[size=4]Så här står det på Migrationsverkets hemsida:[/size]

[size=4]Du som söker förlängning:[/size]

[size=4]Du lämnar in din ansökan om förlängning innan ditt nuvarande tillstånd löper ut.[/size]

[size=4]När du har lämnat in ansökan kan du vara kvar i Sverige tills du fått ditt beslut och du har också rätt att arbeta under tiden du väntar. Migrationsverket ska fatta ett beslut på din ansökan om förlängning inom sex månader, men det kan ta längre tid om Migrationsverket till exempel behöver mer information från dig. Väntetiden på beslut räknas från den dag då ditt nuvarande tillstånd löper ut.[/size]

[size=4]Mvh Thaikonsult[/size]

Drik
11 feb. 2012#3

Vilken tid det ska ta i Solna. Frugan och hennes två ungar har ansökt om förlängning av UT. UTt gick ut i oktober och än så länge finns inte ens en handläggare på ärendet. 4 månader utan att egentligen något har hänt.

Är detta vad man får för sina 200.000 kr i skatt per år? Sedan maktskiftet har skatterna sjunkit marginellt, men samhällsservicen har gått i botten.

Kasst!

Vi skickade in tjejens ansökning i juni och först i februari i år så gjorde vi våran intervju/utredning om permanent uppehållstillstånd. Detta var också i Solna. Pratade med två andra gubbar som var där och de hade ungefär samma tidsperiod som vi.

Verkar vara segt och trögt på migrationsverket i Solna...

Hoppas ni har större tur och det går snabbare o framför allt smidigare.

BB
Mätta kor betar inte.
11 feb. 2012#4

Vi lämnade ansökan om förlängning i januari till Solna nu i år, så vi är förbredda på väntan. Återkommer när de vill att vi skall komma på intervju.

OldWolf
13 feb. 2012#5

En helt otrolig byråkrati vid förlängning av visa. Migrationsverket har alla handlingar. Det enda de behöver kontrollera är om förhållandena är de samma som när man lämnade 2 månaders visa. Alltså det enda som krävs borde vara ett familjebevis. Nu skall istället allt göras om från början.

Att sedan Skatteverket skall göra samma utredning som Migrationsverket för att medföljande barn skall folkbokföras är ett annat exempel.

thaikonsult
13 feb. 2012#6

Handläggningstiden vid förlängning av ett tidsbegränsat uppehållstillstånd börjar räknas från dagen när det tidsbegränsade uppehållstillståndet löper ut så det är ingen idé att lämna in ansökan för tidigt i tron att det skulle gå fortare.

Mvh Thaikonsult

John Khonken
13 feb. 2012#7

Thaikonsult

Jag har en fråga. familjens UT går ut den 8 maj. Och vi ska resa till Thailand i juni. Vad göra.

gst
13 feb. 2012#8

Min frus UT gick ut den 25/1, den 13/1 var PUT klart, dvs två veckor innan hennes UT gick ut. Detta var i Västerås, mycket trevligt hanterat där :)

/GSt

thaikonsult
13 feb. 2012#9

Slå en signal till Migrationsverket och prata med dem men inte med kundtjänst - där får du ingen hjälp. Kolla med Migrationsverkets växel vem som är avdelningschef för besök och bosättning inom den enhet du tillhör och fråga honom / henne till råds. Det brukar ge bästa resultatet.

Mvh Thaikonsult

John Khonken
13 feb. 2012#10

Thaikonsult

Tack för det snabba svaret

John Khonken
14 feb. 2012#11

[size=4][size=5]Hjälp.[/size][/size]

[size=4][size=5]Är det någon som gjort detta. Vi söker förlängning av ut. Vi söker den 8 maj då den går ut. Reser till Thailand den 8 juni. Inga papper är klara från migrationsverket. Deras enda rekommendation. Är att söka visering på ambasaden i Bangkok.Söka så fort som möjligt när vi är på plats. För det kan ta tid att kolla alla papper. Detta känns inte alls bra. För får vi ingen visering på ambasaden står vi där. Är det någon som gjort dylikt och vet tågordningen. Ska man missa årets resa. INTE KUL[/size][/size]

[size=4][size=5]ps är det någon som vet vilka papper som då behövs på ambasaden. Dom måste vi fixa innan vi åker. Därför frågar jag[/size][/size]

John Khonken
15 feb. 2012#12

Jag har talat med två chefer på MIG. Båda sa samma sak. Att söka visering i Thailand. Nu har vi talat med ambassaden i Thailand. Dom säger att det är absolut fel. Gör vi som Mig säger då förlorar vi vårt 2 åriga Ut och behöver göra om allt från början igen. Verkar som vi hamnat i moment 22. Ska pröva MIg igen. Någonstans måste det vara fel. Som det känns nu blir det att bryta ihop i sommar. Ingen semester

thaikonsult
15 feb. 2012#13

Det där har ambassaden inget juridisks belägg för utan det var säkert en reaktion på att Migrationsverkets chefer föreslår en liten udda visumsituation som var vanlig tidigare när handläggningstiderna var långa.

Migrrationsverkets chefer har rätt och ambassadens personal fel i den här frågan.

Sedan tycker jag naturligtvis att enklast vore om Migrationsverket tog och fattade i beslut om PUT. Det skulle spara både tid och pengar. Men det är ju en statlig myndighet så det får inte gå för fort.

Mvh Thaikonsult

gäst
15 feb. 2012#14

Vilken tid det ska ta i Solna. Frugan och hennes två ungar har ansökt om förlängning av UT. UTt gick ut i oktober och än så länge finns inte ens en handläggare på ärendet. 4 månader utan att egentligen något har hänt.

Är detta vad man får för sina 200.000 kr i skatt per år? Sedan maktskiftet har skatterna sjunkit marginellt, men samhällsservicen har gått i botten.

Kasst!

Vi är i samma situation. Tirakens och hennes två barns UT gick ut i november och vi har inte heller fått någon handläggare än (Solna).

Hennes barn kom hit en månad innan UT gick ut. Vi fick nyligen ett brev från Försäkringskassan som berättade att barnen inte är berättigade till barnbidrag pga de inte har visum. Det kom som en överraskning nu när pengarna behövs och vi lever på enbart min inkomst.

Har inte förlängning av uppehållstillstånd där barn finns med, förtur eller har jag fel?

thaikonsult
16 feb. 2012#15

Om det är som du säger att Försäkringskassan vägrar barnen barnbidrag på grund av att de inte har ett giltigt uppehållstillstånd eftersom de söker förlängning, så är detta skäl till förtur då Migrationsverket har att tänka på barns bästa i sin yrkesutövning och får inte utsätta dem för lidande, vilket en förlorat barnbidrag kan anses vara.

Sedan kan man tycka att försäkringskassan gör felet. I förlängningen kanske även Skatteverket avför de som söker förlängning ur folkbokföringen med samma motivering - att de saknat giltigt uppehållstillstånd.

Mvh Thaikonsult

Logga in för att svara.