Forbes släpper lista över Thailands rikaste

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
5 juni 2015#1

Dhanin Chearavanont, styrelseordförande för Charoen Pokphand Group (CP), har efter ett års uppehåll återigen kammat hem förstaplatsen på Forbes lista över Thailands rikaste personer, med en rikedom på $14,4 miljarder som han delar med sina bröder.
Dhanin halkade förra året ned till andraplatsen på listan, men tack vare aktier i det kinesiska försäkringsbolaget Ping An Insurance som ökat i värde så har han kunnat lägga till $2,9 miljarder till sina tillgångar. Charoen Sirivadhanabhakdi – ägare av Thai Beverage som tillverkar Chang Beer – klättrade även han på listan och tog över andraplatsen med sin förmögenhet på $13 miljarder.
Samtidigt har klanen Chirathivat fallit från förra årets förstaplats till att bli trea i år med en förmögenhet på $12,3 miljarder.

Källa: http://www.nationmultimedia.com/breakingnews/Dhanin-tops-Thailands-rich-list-30261588.html

 

post-8073-0-41424000-1433483028.jpg

gäst
5 juni 2015#2

Charoen Pokphand Group (CP), har efter ett års uppehåll återigen kammat hem förstaplatsen på Forbes lista över Thailands rikaste personer, med en rikedom på $14,4 miljarder som han delar med sina bröder
Men hur går det ihop då? Om han delar sin förmögenhet med bröder är han nog inte det rikaste i så fall, Fast han kan ju vara sk "good man" för sina bröder kanske?
UglyFarang
5 juni 2015#3

 

Skit ner dej, dessa damer har betydligt mer pengar än vad jag har, och nästan säkert mer än vad du har, senast jag fick veta var det 500.000.000 Thb på familjens konto, det har inte minskat sedan dess.

 

 

Tack för alla seriösa svar!

 

 

MVH Tommy

 

 

 

 

På denna listan är nog din frus thailändska familj med?

 

 

Att jämföra 500 miljoner THB med 14,4 miljarder USD blir nog inte samma lista........

Alarik
partipolitiskt obunden
5 juni 2015#4

Kung Bhumibol lär vara god för ett par tre hundra miljarder kronor.

Nemo
Kontroversiell
5 juni 2015#5

post-8930-0-31353200-1433495480.jpg

UglyFarang
5 juni 2015#6

Jag skrev listan, det handlar alltså om Forbes lista över Thailands rikaste personer. Den som har 14.4 miljarder USD är alltså nummer 1 på denna listan.

 

Om nummer 1 på listan har 14,4 miljarder USD i förmögenhet så lär den som har 500 miljoner THB vara väldigt långt ner på denna listan om de ens finns med, 500 000 000THB är ungefär 14 828 200 USD alltså lite drygt en promille av vad nummer 1 har.

L64
Karmakung
5 juni 2015#7
Trevligt Nemo att du äntligen delar med dig av en bild på dig själv! [emoji106]
gäst
5 juni 2015#8

Jag undrade om de var med på listan, och 500 000 000 var det minsta det hade när Tommy såg det senast, så de har betydligt mer nu enligt Tommy. 500 miljoner kan inte vara speciellt lite i Thailand. Sen vet jag inte om det är topp 10 eller topp hundra lista. Men glöm mitt inlägg om det nu var så fel.

 

Här är hela listan och det krävdes 425 miljoner USD för att kvala in på listan så Tommys släktingar har bara lite drygt 3% av vad som krävs. Jag är helt säker på att de inte är i närheten av topp-1,000 heller om de nu har 500 miljoner Baht. Det finns väldigt gott om väldigt rika personer i Thailand.

 

http://www.forbes.com/Thailand-billionaires/list/#tab:overall

gäst
5 juni 2015#9

Tack, då vet jag. Jag tyckte 500 miljoner THB lät mycket, men så var det tydligen inte.

 

500 miljoner Baht är tveklöst jävligt mycket pengar, själv skulle jag varit hyfsad nöjd med hälften :-) , men det räcker inte för att vara bland Thailands tusen rikaste personer. Är man rik i Thailand är det förhållandevis enkelt att bli ännu rikare; det finns inga kapitalskatter, arvsskatter, landskatter, fastighetsskatter eller förmögenhetsskatter; enkelt sagt finns det egentligen inga skatter alls om man är rik nog. Det är dessutom dåligt med konkurrens på toppen då den stora massan saknar både utbildning, kapital och kontakter. Ofantliga rikedomar grundlades på 80- och 90-talen när ekonomin blomstrade och stora förmögenheter plöjdes då och senare ned i mark och fastigheter i Bangkok, andra större städer och turismområden. 1 rai, 400 m2, runt Siam Square går på runt 700 miljoner Baht och det är en ökning på 500% på bara de senaste "dåliga" 10 åren, förmodligen 5,000% på 30-40 år.

Wanchai
Wanchai
5 juni 2015#10

Att jämföra 500 miljoner THB med 14,4 miljarder USD blir nog inte samma lista..

 

Många som inte vet skillnad på miljon och miljard. Det är framförallt vanligt bland journalister så varför ska medelsvensson förstå bättre?

andrejsdenruskige

6 juni 2015#11

Ja, oavsett vilket så är det tur att inte jag har någon större förmögenhet.

Jag kan bli hur odräglig som helst med bara 3000Thb på fickan.

Bara tanken på någon miljard med Thb i fickan, gör att jag blir rädd för mig själv.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.