En arg vild elefant attackerade under gårdagen en pickup i nationalparken Khao Yai efter att den otåliga föraren tutat på honom.
Vittnen som körde bakom fordonet ifråga säger att elefanten försökte gå över vägen, som runt nyår är relativt vältrafikerad. Föraren i pickupen tutade dock på elefanten för att skrämma iväg den, men detta gjorde den istället arg.
Med snabel och betar gav den pickupen en omgång och klättrade vid ett tillfälle även upp på motorhuven för att komma åt vindrutan. Efter några minuter korsade den vägen och försvann. Ingen skadades i incidenten och fordonet fick endast mindre skador.
Chefen för nationalparken uppmanar nu besökare att läsa de råd som man satt upp längsmed vägen: blinka inte med helljusen mot elefanter och tuta heller inte på dem.
Källa: http://englishnews.thaipbs.or.th/angry-jumbo-charges-truck-khao-yai-park


