För alla i Rayong med omnejd

Tallviking
Veteran
26 okt. 2008#1

Tänkte vi skulle ha ett forum för detta område runt Rayong eftersom det verkar finnas en hel del Svenskar i området

Jag håller själv på att bygga hus i Taphong och jag vet att det finns flera runt Mae Rhum Phung beach och området från Baan Phe och österut

Här kan vi diskutera allt som berör oss i området, tipsa om olika saker, be om hjälp att hitta saker och tjänster etc etc

UT006
26 okt. 2008#2

Hej!

Trevligt med en underavdelning ang. detta område! :great:

För egen del så "tillhör" jag väl närmast Udon Thani, men då vi har införskaffat en liten tomt i området, i syfte att bygga "sommarstuga" så småningom, så hoppas jag, att även en badgäst kan få tillhöra denna exklusiva krets.  ;)

:wai:

Tallviking
Veteran
27 okt. 2008#3

Absolut !

Då är du ju nästan "infödd"  :great:

Välkommen

Jag kommer att vara i området vid mitt bygge från den 19/12 till den 9/1

sköndal
27 okt. 2008#4

Hejsan

Jag är ny i området bor vid SuanSon beach. Eller bor och bor. Jag bor ju i sthlm annars men vill tillbringa mer tid i Rayong

  :glasses:

Drivern
drivern
28 okt. 2008#5

Här är en framtida Rayongbo till.Har hus på väg mot Ban Kai från Rayong,är där 4-6 veckor årligen,mer permanent från 2010 :wai:

sköndal
28 okt. 2008#6

Hej och välkommen  :yes:

Tallviking
Veteran
28 okt. 2008#7

Kul

Ser att du har nära till BigC också !

Min sambos 2 bröder och en syster bor i Rayong också

Drivern
drivern
10 apr. 2009#8

Hej på er Rayongbor,det var ett tag sedan det var aktivitet på denna tråden.

Skall försöka lägga in en bild på huset i Tap Ma.Någon är kanske ny här på forumet som har anknytning till regionen. 

11833_thailand 2007-09 011 (Small)_jpg43

11833_thailand 2007-09 011 (Small)_jpg43

Tallviking
Veteran
10 apr. 2009#9

Snyggt hus

Mitt är fortfarande under byggnad i Taphong men blir förhoppningsvis klart i sommar

mancon
10 apr. 2009#10

Trevlig tråd och ett snyggt hus Drivern :great: . Jag har efter ett antal år i Bangkok nu flyttat till permanent boende i Pattaya på heltid och även om det inte är direkt i Rayong så hoppas jag att det kan kallas "i dess omnejd", (räknas det att man datear en dam från Rayong)? :he:

Vi får se vad framtiden utvisar, Ryong är ett förbaskat trevligt område och jag har varit runt och tittat på hus där sedan flera år tillbaka. Tycker föresten att det är lite underligt att inte flera farranger upptäcker den sidan av Thailand utan verkar koncentrera sig till Phuket och dess övärld samt Hua Hin i stort samt Pattaya. :whistle:

Tallviking
Veteran
10 apr. 2009#11

Mancon: Håller helt med. Söker man kust och bad men inte en massa turister är Rayong och området öster om det bästa just nu att välja på

tasa
10 apr. 2009#12

Suan Son, Bankrun, Ban Phe :neutral:

wingcommander0
15 maj 2009#13

Är inte riktigt säker vilket forumområde Ubon Ratchathani tillhör. Skall börja vårt husbygge ca 3 mil öster om ubon i augusti. skall bli jäkligt spännande men samtidigt är det mycket svettigt jobb framför oss(får ju agera byggnadsövervakare osså ;-) ).

Men jag har fått många värdefulla tips genom forumet som jag kan få stor nytta av.  :great:

Tallviking
Veteran
15 maj 2009#14

Lycka till med bygget. vara på plats är det absolut bästa

Ditt område ligger väl kanske närmast Surin isåfall

JANTHON
22 juli 2009#15

Hej

Har just fått färdigt vårat hus i ban chang, är det någon anna som bor i ban chang?

Var nere i början på Juni och skall ner i November igen.

Logga in för att svara.