Prasit Chaisisa - före detta parlamentsledamot för Pheu Thai - erkände sig under måndagen skyldig till lese majeste.
Han skickade ett 32 sidor långt uttalande till domstolen där han erkände att han förolämpat den thailändska konungen när han talade vid ett möte för rödskjortor den 7e maj, och uppgav att han nu känner ånger.
Domstolen kommer att fälla sin dom i fallet den 3e december. Tjänstemän ska nu kolla upp Prasits bakgrund så att man kan ha den i åtanke inför domen.

Källa: http://www.nationmultimedia.com/breakingnews/Former-Pheu-Thai-MP-Prasit-pleads-guilty-to-lese-m-30246310.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Nationmultimediacom-Breakingnews+%28NationMultimedia.com+-+Breakingnews%29

 

post-8073-0-20851100-1414482457.jpg