Endast Sverige svensk sommar har... och visst är den fantastisk när den visar sig från sin bästa sida. Något den gjort den senaste veckan, åtminstone i våra hemtrakter.
Tänkte lägga ut några pix från dom senaste dagarna på dagens bild. Men det blev så många att det var lämpligare att lägga dom i en egen tråd.
The beach...

Fast där var det bara tre morgonfulla finska killar som badade nakna vid den tiden. Grabben blev förstås överförtjust när han såg dom hoppa i och sprang vänskapligt hojtande mot dom i full fart för att joina. M
Hans mamma tyckte dock inte att det var någon lysande idé och rusade efter och hann upp grabben och tvingade under protest honom att vända strax innan bryggan. ![]()

Killarna hojtade och viftade dock glatt tillbaka. Om det var för att sonen eller hans mamma kom springande mot dom vet jag däremot inte, förmodligen både och. ![]()
Inget bad i böljorna alltså utan vi nöjde oss med poolside hos farmor. ![]()


Fast även hos farmor finns det en liten pyttestrand vid bryggan och den går självklart också att nyttja för bad.









En no-name strand där man får vara lite för sig själv, trots närheten till stan, passade jag också på att visa fru och son en annan dag.



Men när värmen nästan går upp mot 30 strecket och singhalinnet klibbar mot kroppen, vad passar väl bättre då än lite thaiuppträdande under svenskblå himmel.

Fler bilder från det evenemanget i nästa mess...











































