Thailändsk polis grep under lördagen en man som misstänks för att skjutit ihjäl en före detta mästare i pistolskytte som två gånger har representerat Thailand i OS.
40-årige Jakkrit Panichpatikum sköts till döds förra månaden i Bangkok när han var på väg till sin före detta fru. Deras stormiga äktenskap har noga följts av thailändska sensationstidningar. Polisen uppger att man har arresterat en 33-årig man och att man nu söker efter ytterligare två män, inklusive en advokat som ska ha beställt mordet för 100,000 baht.
Kamronwit Toopkrajang från polisen sade att man tror att den arresterade mannen förföljde Jakkrit under tio dagar innan han öppnade eld mot hans sportbil och flydde från platsen tillsammans med en medbrottsling.
