Tycker inte att man behöver ha 21 grader när man är bortrest. Själv så sänker jag till ca 15-16 garder den månaden jag är borta (om det är vinter). Skulle kunna sänka mer men det tar ju lite tid innan kåken är ordentligt uppvärmd om jag sänker mer, men 16 klarar jag av första tiden. Bara att klä sig lite varmt första dagen hemma.
Har dock ingen aning om kW. Hade 4 kW själv före jag kopplade in fjärrvärme men mitt hus är bara på 85kvm.
Som jag skrev så är det ca 7200 watt som är satt till normalbehovet. Därav borde han i alla fall köra 6kw minst.
Man beräknar 55 - 65 w per kvadrat när man ska beräkna värmebehovet i en fastighet. Och det är hur bra isolerad ålder o.s.v som avgör. har man stora fönster i söderläge påverkar även det.
Naturligtvis speglar dessa beräkningar så¨man ska kunna köra utan att frysa även om ytertemperaturen går ner till - 40.
Men 2 kw motsvarar ju endast 16 w per kvadrat vilket är en ganska för stor skillnad för värmebehovet.
Och en annan aspekt på det hela är, at om han kör värmen för lågt och det blir strömavbrott i något dygn. Så hinner huset kylas ut totalt innan värmen hinner igång igen. Vilket man klarar om man kör på en högre värme.
Så att snåla på värmen medans man är borta kan i värsta fall bli en riktigt dyr historia. Då jag varit flera gånger i hus som stått obebodda längre tid. Och värmen slutat fungera vintertid. Sönderfrusna vattenledningar och element trasiga sönderfrusna wc stolar samt duktig vattenskada som följd.
Ibland kan det vara så grova skador så att det nästan är billigare att riva huset än att fixa til det.
Så att snåla på värmen när han är borta skulle jag beteckna som dumsnålt!
Mvh Janne