Haha,
här har ni en ting tong svensk som är förlorad i en bar tjej.
Jag 31 hon 25.
Jag har den klassiska historian som finns på varenda forum och vet faen inte vad jag skall göra då jag är dö kär.
Jag hakade på några kompisar till Thailand för sol och bad och då vi var ett killgäng så blev det naturligtvis nattliv. Jag är inte helt naiv och visste att det skulle finnas thai tjejer men trodde inte jag skulle vara intresserad. Jag träffade 2st och den 2:a tjejen föll jag pladask för. Såg de klassiska tok snygga thai tjejerna som hoppa runt och pratade med alla. Tjejen jag träffade var lite blyg och inte alls så utåtriktad som de flesta andra tjejerna var, men visst hon hade släppt en hel del av sina hämningar som hon haft innan, det är jag garanterad över.
Ja jag betalade hennes bar fee varje dag men vi hängde aldrig i hennes bar utan hängde på de inhemska ställena på Koh Samui, dvs utanför turiststråken och jag hade mycket trevligare med henne och hennes kompisar än på turist haken. Jag betalade för sällskapet ibland, men oftast så var det hennes thai kompisar som köpte öl och mat till mig. Som sagt jag umgicks med henne och hennes kompisar och det kändes som att vi verkligen lärde känna varann på ett helt annat plan.
Vi hade iaf. trevligt tillsammans. Vi var ute o käkade middagar gick tillsammans på stranden och pratade.
Den enda betalningen jag gjort på uppmaning av henne är barfeen, men det kan jag förstå då hon ej känner mig och hon inte vill bli av med jobbet i baren.
Iaf. när jag drog därifrån så bestämde vi att hon skulle komma och hälsa på mig I Sverige.
Hennes historia om varför hon blev bar flicka är samma som för många. Mannen gjorde slut med henne och hon har en dotter o mor o far o ta hand om. Hennes kommentar big money from farangs to daughter, me, mother, father.
Men mitt problem är att jag vet att hon har ljugit för mig ang. vart pengar tagit vägen. Jag har get henne c:a 5000:- svenska på 2 månader och då skulle hon fixa pass m.m. och åka hem till norra Thailand. Nu säger hon att hon befinner sig i Bangkok och väntar på pass och när hon får passet om en vecka så skall hon åka hem till byn. Som tur är så skall jag skicka henne 1000:- svenska denna månaden med western union för mat till henne då hon ej lyckats hittat nått jobb i Bangkok. Kan jag ju förstå att det kan vara svårt att hitta ett jobba på en vecka, hon hade fått erbjudande hos ett företag att börja jobba 1:a Jan. Men då jag kommer dit den 9:e så är det ej så stor ide. Så får jag se om pengarna tas ut i Bangkok nu iaf..
De gånger jag gett henne pengar så säger hon "Tack så mycket" på svenska då jag lärde henne det när vi var tillsammans i Thailand. Vilket är tok gulligt. Lärde henne lite svenska ord och hon var tok duktigt på att komma ihåg orden och även uttala dem perfekt. Skulle vilja påstå att hennes svenska uttal är bättre än hennes engelska. =)
Allt har stämt förutom 2 skit historier om att hon skickat hem pengar till Mamma och Pappa och att farsan låg på sjukhus. Jag är säker på att hon skickar hem pengar, men knappast så mycket så hon ej klarar sig, vilken hon på sistone även berättat för mig."Sometimes I send money to mother and father". Men hon skickar alltid en summa til sin dotter som föräldrarna tar hand om.
Hon säger att hon träffat många män i baren men säger att det är jag som har fångat hennes hjärta..
Till detta kommer att hon vart i en bil olycka nån månad eller två innan jag träffade henne och hon är halvt borta ibland när jag ringer pga av smärtstillande(nej hon är ej narkoman, jag var med henne i Thailand och har sett det med mina egna ögon skrapsåren från olyckan). Är bara orolig att det e valium eller annan skit hon fått av thai läkare. Hennes kompis som körde hamnade i respirator. Jag vill ha hit henne till en svensk läkare.
Hon har haft ångest för att lämna Thailand och hon säger att hon är rädd. Då hon lägger all sin tillit till mig som hon träffat i 2 veckor o pratat i telefon med några månader så kan jag förstå det. Hon har mycket mer att förlora än jag. Jag skulle vara mer orolig om hon ej var rädd.
Liksom själva grejen är att
1. Skulle jag data en prostituerad svenska ? Aldrig i livet. ---- Jag ser henne ej som prostituerad. Speciellt då hon aldrig frågat efter pengar.
2. Kan jag lita på henne? Jag litar på henne förutom när det gäller pengar, men jag litar inte på nån tjej när det gäller pengar.
3. Kan jag ge henne ett lyckligt liv i Sverige.
4. Stämmer det att hon kan tänka sig att börja plugga i Sverige om hon kommer hit.(Har förklarat för henne att hon borde studera 3-4 år när hon kommer hit)
5. Kan hennes dotter följa med till Sverige.
6. Det tar tid att lära känna en person och kan man lära känna någon under 6 månader i Sverige...
Jag har inte nån möjlighet alls att flytta till Thailand o lära känna henne där i 6 månader, jag har inget kapital för detta och kan ej ta tjänste ledigt. Jag förstår att vi måste ta det långsamt, men inte så himmla lätt =)
Jag har försökt hitta lyckliga historier med bar tjejer på nätet, men av nån anledning så hittar jag inga historier bara referenser. "som jag vet en som gifte sig med bar tjej o de levt lyckliga i 20 år". Men jag hittar en jäkla massa skräckfall om hemska människor, men kan verkligen alla bar flickor var likadana?
Jag är förlorad och det enda jag känner är att jag får acceptera att jag kanske kommer bli sol och vårad av en Thailändsk kvinna eller kommer bli den lyckligaste person på denna jord.

