En drönare utrustad med en videokamera och två mobiltelefoner upptäcktes av vakter vid fängelset Khao Bin i Ratchaburi under måndagen - ett fängelse som sägs ha det bästa säkerhetssystemet av alla Thailands fängelsen.
Danai Supsin som arbetar på fängelset sade under tisdagen att personalen tidigare fått ett tips om att saker skulle försökas smugglas in. Under måndag kväll så hittade vakter den kamerautrustade drönaren på en trädgren inuti fängelset. Två Nokia-telefoner, fyra SIM-kort, två Bluetooth-anordningar, en integrerad krets och ett par hörlurar hade satts fast på den obemannade farkosten.
Personen som kontrollerade den lyckades fly, men polisen kommer kontrollera med försäljare av drönare för att hitta potentiella förövare.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/local/421795/drone-caught-smuggling-phones-into-jail
