Driva eget i thailand

Durable
9 feb. 2011#1

hej,

det är så här att jag har tankar kring att starta igång eget i Thailand.

jag är inne på att köpa upp något litet hotel eller nå så.

jag har varit gäst här tidigare och små läst. men då kan man itne fråga något...

min fråga är ; Ni som har lyckats / inte lyckats, har ni några tips till en nybörjare i branchen?

gggigig
9 feb. 2011#2

ha marginal på allt så du kan betal mutorna? farangs är trottsallt bara white devils som skall betala.

Jerker
9 feb. 2011#3

hej,

det är så här att jag har tankar kring att starta igång eget i Thailand.

jag är inne på att köpa upp något litet hotel eller nå så.

jag har varit gäst här tidigare och små läst. men då kan man itne fråga något...

min fråga är ; Ni som har lyckats / inte lyckats, har ni några tips till en nybörjare i branchen?

Hotell eller liknande och barer är väl det sämsta :suicide: man satsa på. Det finns redan hur mycket som helst.

Durable
9 feb. 2011#4

ha marginal på allt så du kan betal mutorna? farangs är trottsallt bara white devils som skall betala.

De är väl inte så farligt med mutorna? polisen och kanske lite annat tjafs.. men hur mycke ska man räkna med mutor?

Hotell eller liknande och barer är väl det sämsta :suicide: man satsa på. Det finns redan hur mycket som helst.

det kan mycket väl vara så min vän! men jag hoppas att jag kan komma med något mer än vad som finns där ute=D

Merlins
Ej aktiv i skräpforum
9 feb. 2011#5

De är väl inte så farligt med mutorna? polisen och kanske lite annat tjafs.. men hur mycke ska man räkna med mutor?

Polis, byråkrater, maffia... Vad vet jag.

Vem ska äga hotellet eller marken där hotellet står?

Durable
9 feb. 2011#6

Polis, byråkrater, maffia... Vad vet jag.

Vem ska äga hotellet eller marken där hotellet står?

har inte kommet så pass långt att jag vet vart jag hamnar...

på tal om maffia:

jag pratade med en kille som drev ett bar i lamai så frågade jag han om mafia... han sa att han hyrde av mark ägaren och mark ägaren där äger typ halva lamai,. så mafia har inget att göra där. skulle någon kräva honom på pengar så gick han bara till mark ägaren och de fixade till de. Han hade då iaf aldrig haft något problem.

har fått för mig att maffia inte är så vanligt i Thailand...?

Galten
หมูป่าขนาดใหญ่
9 feb. 2011#7

Tjejen vill köpa mer mark för gummi eller oljeväxtverksamhet.

Jag skulle kunna tänka mig ett gästhus (bara pengar försvinner mindre fort eller går runt) fast det krävs startkapital :whistle: .

Driva bar tycker i alla fall jag är uteslutet.

Även om man skulle lyckas , hur väl mår man efter några års sällskapsdrickande

Väntar också på att Thailandsveteranerna säger sitt. :wai:

Durable.

Låter som marägarn är gudfadern ;)

TT
9 feb. 2011#8

Hej,

Du frågar efter råd från de som försökt, så jag är kanske inte rätt man att agera rådgivare. Tänk över det här väldigt noga!

Har du drivit hotell? Varför erbjuds du möjlighet att köpa in dig i en befinntlig rörelse? Har träffat allt för många som förlorat sina livsbesparingar för ett projekt som var dödsdömt från början. Thailand går mot oroliga tider, så se till att ett livsavgörande beslut inte fattas utan eftertanke.

T.

gggigig
9 feb. 2011#9

hahaha posta gärna när du börjat tjäna riktiga pengar i lama och är på flykt för att du vaknat av att en svarmmusikig thai knackar sin revolver i din panna.

gäst
9 feb. 2011#10

Hembränt måste ju vara en lysande bransch. Jag brukar ha med ett par pannor och gissa om det är poppis att smaka. Polisen skulle säkert ta en kvarter då och då i muta istället för battingar.

Maitan
10 feb. 2011#11

Tänk dig för många gånger innan du ger dig in med någon annan. Här skall du få

en adress www.thailegal.co.th en advokat som jag har han talar engelska är ok

MR. KAMNOD SOPONVASU har haft denna man från 2006.

Lycka till Mvh Maitan.

Durable
10 feb. 2011#12

Jag har inte hittat mitt projekt ännu, utan bara bestämt att de kommer hända snart.

Jag har inte drivet hotell eller något liknande förut. Så jag blir helt ny där. Men jag är ung och berest och tror jag kan ha de till användning.

Jag har haft kontakt med en advokat i BKK och han berättade om att man kan starta en business i Thailand och så anlitar man ett bolag som står för 51% av företaget. Detta är dock bara på pappret. man skriver att alla beslut tas ändå från min sida. Detta bolag ska självklart ha en årlig avgift för att stå som ägare.

Har någon provat denna lösning? Jag tror de är de b'ästa då man slipper ha med en okänd thai'are...

Vaxet
10 feb. 2011#13

TS har redan bestämt sig för att starta en verksamhet som han sedan tidigare inte kan något om, i ett land han inte känner till och frågar därför hur man gör på ett Thaiforum. Dessutom har han redan vid sin första kontakt med en thailändsk advokat fått ett absolut värdelöst upplägg förklarat för sig.

Strålande framtidsutsikter! :whistle:

Lyssna och läs Maitan, han vet, varför inte ringa honom?

Durable
10 feb. 2011#14

vad är det som är fel med det upplägg jag har fått? jag tycker de lät som en bra lösning. vad har du för erfarenheter så du kan säga att de är bara skit? jag frågar för att jag vill gärna höra dina erfarnehter =D

Det låter bra att kunna komma i kontakt med maiken! Jag kanske måste ta mig ett besök till honom då jag är där ! =D thanx för tipset!

för de andra små spydiga kommentare du gav. Någon gång så måste väl alla mer eller mindre ge sig ut på svag is och försöka anser jag. Och att de är ett främmande land gör de hela bara lite mer spännande anser jag=D

b-tung
Röd&Tung
10 feb. 2011#15

Alla former av småskaliga rörelser som mindre hotell, små bungalowresorter, restauranger och barer kräver så gott som alltid att man måste vara på plats själv. Skulle nog försöka mig på att vara minst två delägare som man kan uppdela arbetsinsatserna så att det alltid finns en ansvarig på plats. För övrigt så tycker jag att du ska fråga näringsidkare som har varit verksamma en längre tid med rörelser som genererar vinst.

Logga in för att svara.