Har funderat på en sak sedan senaste resan. Ett litet dilemma där jag undrar hur du tänker i följande situation.
Du sitter i en bar och njuter av en Chang. Efter ett tag ser du att en liten love story är under uppsegling i din bar några bord längre bort. En kille (troligen svensk) sitter och hånglar grovt med en skön donna. Men… med ditt vana öga ser du ganska snabbt att de inte är vad det verkar, hon är en han. Du funderar och analyserar ett tag och kommer fram till att din svenska broder inte har koll på läget, han har inte insett fakta och han blir lurad..
Vad gör du?
1. Snäll som du är glider du diskret in i baren beställer en öl till. Samtidigt hejar du på din svenne broder och diskret informerar honom om läget. Stackaren har ju ingen koll.
eller
2. Du sköter dig själv och låter ”nollan i baren” skylla sig själv. Har han inte bättre koll så upp till honom!
Finns säkert andra lägen där vår svenska kultur gör att det uppstår situationer i Thailand där man måste ta sig en funderare på hur man ska lösa situationer.
Har du nått dillemma som du funderat på eller diskuterat med nån polare?
/Kulli