Charter till Burma.

Arkiverad
svampen
27 mars 2012#1

rg_1716681_w475.jpg

Ngapali Beach.

Bild: Solresor

Nyhet i charterbolagets rundreseprogram

I oktober har Solresor premiär för en ovanlig destination i sitt program, nämligen Burma.

Den två veckor långa rundresan börjar i den gamla huvudstaden Rangoon och slutar i Ngapali Beach vid kusten. En av höjdpunkterna under resans gång är en flodkryssning mellan städerna Mandalay och Bagan, där man kan betrakta vardagslivet längs floden.

– En resa till Burma är en resa bakåt i tiden. Här möts man av ett mycket spännande och vackert land där man ibland får intrycket att tiden har stått stilla i flera decennier. Vem vill inte vara en av de första att se landet medan det ännu är så orört? säger Pauline Berndtsson, informationschef på Solresor.

Resan kommer att avgå var tredje vecka från oktober 2012 till mars 2013 från Arlanda, Landvetter och Kastrup med Thai Airways via Bangkok.

born41
born41
27 mars 2012#2

Läs o Res har 3 veckors rundresa med start i Rangoon (man får alltså fixa biljett dit själv)

Trivselresor har 2 veckors rundresa med charter via Phuket.med möjlighet att ta en extra vecka på Phuket.

born41

b-tung
Röd&Tung
27 mars 2012#3

Har varit i Burma/Myanmar och gillar landet, men frågan är om det är politiskt korrekt att åka dit. Bara en stilla undran.

born41
born41
28 mars 2012#4

Förlåt att jag skrev fel.

Temaresor och inte trivselresor har charter till Burma

born41

MaiChai
29 mars 2012#5

Har varit i Burma/Myanmar och gillar landet, men frågan är om det är politiskt korrekt att åka dit. Bara en stilla undran.

Det känns som om det håller på att ändras i och med den politiska upptinandet i landet, går bara valet i helgen som det är tänkta-att Aung San Suu Kuyi blir invald i parlamentet-så öppnas nog landet upp som ett "moraliskt okej" land att resa till

Fast regeringen har utvisat ett antal valobservatörer redan så det ska bli intressant att följa utvecklingen den närmsta veckan.

Baa
Nattvandrare
29 mars 2012#6

Var där för 4-5 år sedan, jätteläckra beacher och yfsade hotell, dessvärre var det enbart en tummelplats för högreofficerare och deras "MiaNois"!

falukorven
29 mars 2012#7

Valde mellan en vecka Vietnam eller Burma nu till sommaren. Det var även Ngapali Beach som jag titta på. Men det fick bli Hanoi och Halong Bay istället. Men nästa resa efter denna får det bli en avstickare till Burma. Eftersom jag är rätt halvtrött på Thailand och vill se andra länder medan Märta fullt förståelig vill hem till Thailand på semestern så får jag nöja mig med lite avstickare på Thai-resorna ifall man vill ha semester med tjejerna. Alternativet skulle ju vara att tjejerna åkte själv till Thailand och jag själv någon annanstans på semester. Aja skitsamma nu var det Burma vi pratade om här.. Burma ska vi till helt klart !!

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.