17 timmar sedan, skrev Peder:
Tack för svaren. Det är alltid nya formulär etc som kommit till. Jag ville inte missa något. Men när skall det börja minska antalet formulär när man söker pensiovisa istället?
1. Pass
2. Kopior alla passidor
3. Ansökan TM7
4. Kopior gulbok (tar väl kopia på hennes blå bok som äger huset och varför inte på idkort också...stön)
5. Intyg bank om ekonomi som verifieras av svenska konsulatet
6 TM 6 arrivalcard
7. En bild framför huset/nr där jag småflinar
8 Tre st foto (så stod det Fritz...kan det stämma..eller är det när man söker O-visa första gången)
9. Signerade alla kopior
Jag skall först göra en resa till Luang Prabang. När jag kommer tillbaka så åker jag direkt och rapporterar TM30. Så de får sina 1600 battar. Men egentligen borde jag inte få böta. Då jag rapporterar inom 24 timmar. Men skall vi slå vad???? Sedan när pappersuslingen är fastnitad så.....tja..då får jag väl åka till Promenada....för det är väl där de gör Extension of stay 1 år för pensionärer....eller kan jag göra TM 30 på promenada också?
Jaha...passerar jag nålsögat...ni som nyss gjort detta måste väl veta exakt...?
Du verkar lite lätt förvirrad så jag skall berätta vad som behövs här i Udon Thani när man begär Extension of Stay som pensionär baserat på Pengar på Banken:
1) Pass - Ja
2) Kopior av Pass fixar Imm.
3) Ansökan TM 7, vet inte riktigt, jag hade med mig en men dom gjorde en helt ny på Imm med hjälp av dator
4) Hade med mig Gula Boken, Imm fixade kopior
5) Bankintyg utfärdat samma dag + Bankboken. Svenska konsulat behöver inte verifiera, det sker bara om du använder pensionsinkomst.
6) TM 6, självklart
7) Bild framför huset mm behövs bara om det gäller Marriage (nu gäller det Retirement)
8) 1 Foto räcker, behövs kanske inte i Udon för där tog dom egna
9) Alla kopior skall signeras.
10) En karta som visar var du bor i förhållande till Immigration. Jag använde Google Maps och tog fram snabbaste resvägen.
Åså jämna pengar, tror att det kostade 1.900.