Byta flyg på Suvarnabhumi?

Arkiverad
Tujtuj
14 feb. 2016#1

Tänkte höra om någon VET hur man gör (gissningar undanbedes)...

Jag landar på Suvarnabhumi kl. 7 på morgonen med Norwegian. Kl. 10 går nästa flyg med Cebu Pacific till Manila som jag alltså inte kommer vara incheckad på i förväg.

Hur gör jag? Går jag via den vanliga passkontrollen och därefter upp på international departures för att checka in på Cebu Pacifics flyg eller kan man gå direkt via "transfers" eller "connecting flights", eller vad de nu kallar det?

gäst
14 feb. 2016#2

Du går direkt via transfer, Kolla på skärmar vart ska du gå. vilken gate. du har gott om tid att kolla taxfree.

 

swedenfarang
14 feb. 2016#3

Om du inte är incheckad hela vägen till Manila så lär du behöva gå och hämta incheckat bagage vid ankomst  i BKK och därefter checka in på flighten till Manila.

Tujtuj
14 feb. 2016#4

Jag flyger bara med handbagage, inget incheckat bagage.

pigge01
Resenär
14 feb. 2016#5

Jag flyger bara med handbagage, inget incheckat bagage.

Du måste ut och hämta ditt boardingcard!!

Så via vanliga passkontrollen.

För via trasfer kräves boardingcard!

Nemo
Kontroversiell
15 feb. 2016#6

Jag flyger bara med handbagage, inget incheckat bagage.

Respekt.  :)

Tujtuj
15 feb. 2016#7

 

 

 

Perfekt. I så fall kan du Check in på Internet för Manila flighten innan då lämnar Sverige och printa boarding kortet. Sen går du via transfer desken och slipper köa två ggr i immigrationen samt i incheckningen.

 

Köp öl i souvenir butikerna på suvan, runt 50 bath för en Singha eller Chang! Efter det dricker du bara san mig!

 

Kan nog slinka med en och annan Red Horse också!  =)

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.