Byt sopor mot ägg vid Phu Tub Berk i Phetchabun

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
3 nov. 2015#1

Turister som besöker den alltmer populära destinationen Phu Tub Berk i den thailändska provinsen Phetchabun får numer soppåsar för sitt besök, så de kan hjälpa till att tackla områdets problem med sopor.
När turisterna kommer ned från Phu Tub Berk – som är ett berg vars topp ligger över 1,700 meter över havet – med fulla soppåsar kan de byta dessa påsar mot några gratis ägg och tamarind. "Dessa är några av de åtgärder vi har planerat för att bekämpa sopproblemen," sade Sukit Rattanaviboon – chef för Phetchabuns Naturresurs- och Miljökontor.
Myndigheter arrangerade även ett möte med resorter och relaterade entreprenörer för att planera bättre sophantering inför högsäsongen, som började i måndags.

Källa: http://www.nationmultimedia.com/breakingnews/Phu-Tub-Berks-resorts-declare-war-on-garbage-30272101.html

maxresdefault.thumb.jpg.cd6b54e4ba423516

Nemo
Kontroversiell
3 nov. 2015#2

Bra initiativ.   :good:

Hobbe
Anubaan อนุบาล
3 nov. 2015#3

Skulle behöva införas i hela Thailand .

 

Mvh Hobbe

gäst
4 nov. 2015#4

Hej

Visst är det bra.

Själv tyckte jag om bilden med utsikten bland bergen, just där har man ju stannat med moppen och klämt några öl med Thaikompisarna åtskilliga gånger på 80 talet, men det var betydligt fler hus där nu.

Mvh isan lover

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.