Buss Don muang - Savarnabumi ?

Arkiverad
born41
born41
6 sep. 2012#1

Air Asia skall flytta sin trafik till Don Muang.(enligt deras hemsida från 1 oktober)

Är det någon som vet om det går/kommer att gå direktbussar mellan flygplatserna samt hur lång tid det är beräknat för en resa?

skall ta mig mellan flygplatserna den 26 november.

Born41

Luke the Drifter
Vagabond
6 sep. 2012#2

Jag gick in på Suvarnabhumis hemsida http://www.bangkokairportonline.com/ och kollade lite snabbt. Det finns en buss som heter 554 som går mellan flygplatserna.

http://www.bangkokairportonline.com/node/56

[size=3]

Bus Number 554 - Suvarnabhumi Airport - Don Muang Airport (Expressway)[/size][size=3]

Bus No.554 connects Suvarnabhumi Airport to Don Muang Airport via New Bangkok-Chonburi expressway, turning right to the eastern ring road, taking a left turn to Ramintra Road, Changwattana Road, turning right to Vibhavadi Rangsit Road until reaching Don Muang Airport.[/size]

Jag vågar inte gissa hur lång tid det kan ta mellan flygplatserna. Men om det är ont om tid så skulle jag rekommendera Dig att välja taxi istället för buss. Det är billigt, bekvämt och bättre eftersom Du förmodligen har bagage att kånka på.

Mvh Luke the Drifter

gäst
7 sep. 2012#3

Hej

Rekommenderar också taxi, vi har provat båda sätten tidigare, och med fru, barn och väskor var taxi det självklara valet.

Mvh isan Lover

sarne
Khun Isaan
7 sep. 2012#4

Dessutom kostar en metered taxi mellan flygplatserna inte mycket, 300-500 bath.

Tommy
Kalsarikännit
7 sep. 2012#6

554 an är bra, motorväg så mycket det går, och grisbilligt! 50Bath? eller så.

Jag har tagit den några gånger, vi har kåk rätt nära Don muang längs rutten, det finns fler med liknande nummer som går mellan flygplatserna, men jag tror att 554 är den som går rakaste vägen.

Är man ensam med lite bagage så funkar det fint, men som sagt Taxi e också bra, och kör samma väg, om du betalar motorvägen dvs.

MVH Tommy

Poffa
12 sep. 2012#7

F.r.o.m. 1 okt då Air Asia flyttar till Don Muang startar en ny direktbuss mellan flygplatserna. Ska köra på expressvägarna och utan stopp. Ska gå en gång i timmen mella 6 och 22.

Kajjan
12 sep. 2012#8

Fråga...

Jag har alltid haft en taxi som stått och väntat på mig för vidare transport till Pattaya. Men den här gången ska jag ta mig till Don Muang.

Har lite snävt om tid så jag hade tänkt att ta en taxi, gärna med meter. Var/vilken våning hittar jag dessa?

Tommy
Kalsarikännit
12 sep. 2012#9

Samma våning som bagage utlämningen, det är skyltat.

Alla skall köra på "Meter" och priset är det som står på mätaren plus 50 bath.

MVH Tommy

gäst
12 sep. 2012#10

Pa Suvvan ska du ner till bottenplan(en vaning ner fran arrival) for taxi,om du inte vill aka med skojarna.

Halsningar

Chan 2011

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.