En äldre brittisk lärare som ändrade sin ålder i sitt pass så att han skulle kunna fortsätta att arbeta som lärare i Buri Ram kommer nu att ställas inför rätta för passförfalskning och innehav av falska dokument.
66-årige Benjamin Anthony Williams arresterades under torsdagen av immigrationstjänstemän i Surin. Misstankar om att han fifflat med sitt pass kom när en maskin inte kunde läsa informationen från resedokumentet. När man jämförde passet med de uppgifter som man hade i sitt datorsystem så upptäckte man att han ändrat sitt födelsedatum från 1946 till 1956.
Williams erkände genom en tolk att han ändrat sitt pass för att kunna fortsätta att ansöka om jobb genom en rekryteringsfirma. Firman - Sine Education - har nämligen en gräns på 60 år för utlänningar som vill lära ut engelska.
Källa: http://www.bangkokpo...fter-faking-age


