Quote
Hoppas Magrood inte tagit "maammaledigt" från forumet.
Nejdå, jag tar inte rikgit mammaledigt från forumet. Men tiden till forumet blir bara 10% av vad det var förut. Hinner bara läsa och ställa akuta språkfrågor.
Men jag har tänkt på ditt inlägg i ett par nätter nu.
---
Det är som många skribenter här har skrivit.
Suat Mon สวดมนต์ - att man bara säger något på Pali som man har lärt sig, utan att riktigt förstå vad det betyder. Vissa verser vet man vad det betyder eftersom man ibland säger det både på Pali och på thailändska. Man kan Suat Mon kollektivt i ett tempel eller man kan göra det hemma i buddha-rummet också. Motsvarar detta ordet Reciterar, tror du?
Wai Phra ไหว้พระ - att göra en wai-gest till en munk. Ibland kan det även innebär en kort Suat Mon också. Ibland säger man Suat Mon Wai Phra.
Khor Phorn ขอพร - att be från den höga väsen. Efterde flesta i Thailand blandar buddismen med den gamla tron, alltså tro på andar och svartmagi osv, så ber man även till den höga väsen. Man brukar säga Khor Phorn sing saksit. ขอพรสิ่งศักดิ์สิทธิ์ Ber från den heliga. Ibland Khor Phorn man i samband med Wai Phra. Ibland gör man det till ett träd eller något annat som man tror har en helig ande. Man kan även Khor Phorn från äldre personer.
I Isaan brukar man även Khor Huai ขอหวย. Huai är underjordig lotteri. Man bestämmer vilkan siffra man vill köpa/satsa på och bestämmer vilken summa man vill satsa. Folk i Isaan brukar Wai Phra natten innan lotteridagen och Khor Huai. På morgonen brukar de tolka sina drömmar till siffror. Om man t.ex. drömmer om två grodpr kan man gissa att det har något med 4 att göra eftersom groda har 4 ben och talet som man ska satsa på kan blir 24 eller 42. Det är ju 2 grodor man drömde om.
Sen om det var 77 som var den rätta siffran brukar man få höra efterkonstruktion. "Gobb, groda på thai, det är ju G och G är ju siffra Gedd. Gett är 7 på Isaan" Två Gob blir ju Gedd Gedd alltså 77.
---
Ibland går folk ut på nätterna och skrapa ett träd och lägger på talk för att se om det bildas några former som man kan tolka som siffror.
---
Det finns många andra sätt att få fram siffror som man ska satsa på.
---
Tillbaks till ämnet...
Själv ber jag inte regelbundet på nätterna. Jag ber när jag är rädd för spöken eller mardrömmar. Då brukar jag Wai på kudden och bara säga typ "Snälla låt mig sova gott, vakna tidigt och inte drömma".
När jag ska på något viktigt prov eller på något svårt uppdrag på domstol eller sånt ber jag ibland till min döde far. Då Wai jag på hans bild och säger "Stöd mig att klara det här".
När jag ber till buddha-staty brukar jag säga "Låt mig kunna avstå från Girighet, Ilska och fel inställning".
Jag tror inte jag någonsin ber om att bli rik (När jag var liten gjorde jag nog det, när jag inte hade råd med små enkla saker). Rikedom är inte alltid lika med lycka för min del. Tror mer på att man får mer lycka om man inte är girig, inte samlar på sig ilska och om man har rätt inställning.
---
Vänliga hälsningar
Magrood