En utländsk passagerare greps efter att ha genomfört en bombbluff ombord en av Bangkok Airways flygningar mellan Suvarnabhumi i Bangkok och Koh Samui, vilket fick flygningen att försenas i över fem timmar.
PG145 skulle ha lyft klockan 14:00, men passageraren ifråga började bråka med en annan utländsk passagerare och hävdade i samband med det att det fanns en bomb ombord. Hans påstående fick piloten att avbryta starten när planet höll på att taxa, sade Sirote Duangrat – direktör för Suvarnabhumi.
Planet taxades till en isolerad parkering så att myndigheter kunde kolla allt bagage, men ingen bomb hittades. Planet avgick mot Koh Samui vid 19:30.

Källa: http://www.nationmultimedia.com/breakingnews/Bangkok-Airways-flight-delayed-following-bomb-hoax-30274777.html

Airbus319-Sukhothai.thumb.jpg.3a3c48f903