Billig bärbar dator

Arkiverad
otto
19 juli 2012#1

Hur mycket kostar en sådan?

Och var är den billigast Bangkok eller Pattaya?

Kan det möjligen vara så att att det finns standardmodeller för skolan?

Att köpa i Sverige är inget alternativ, för det måste vara thaibokstäver på den.

Otto

GammalDansken
Forumfjant
19 juli 2012#2

Köpte en Samsung med CI5 processor på Zeer Rangsit i Bangkok för tre veckor sedan.

Det går att få Acer billigare men jag tycker kvalitén är hemsk dålig på dom.

15 tums skärm, 500 GB HD 4 Gb minne, 3 USB-portar (varav 1 var USB 3), Wlan- Lan- Bluetooth osv. senaste standard.

Inget installerat i den men om jag hade velat hade de installerat Windows (och vilka andra program som helst).

Nu hade jag med mig de svenska program som skulle ligga i den så det behövdes inte (fast det hade varit gratis)

Fick med ett par extra Gb minne, väska, mus, musmatta osv så den var redo att tas i bruk.

14000 Baht

I Zeer Rangsit finns 4 våningar med hundratals butiker som säljer laptops så vi gick runt ett par timmar

tills vi hittade det bästa möjliga priset.

mvh

Tallviking
Veteran
20 juli 2012#3

Kan också rekommendera Zeer. Ligger strax norr om Don Muang till höger om stora vägen norrut mot Ayuttaya

Asia Airport Hotel ligger i samma byggnad

Klart bättre att handla elektronik på än Pan Thip och inte en massa faranger samt lungt och stilla. Betydligt bättre möjligheter att pruta eller få till extra-prylar i köpet

chiangmai
20 juli 2012#4

I Thailand kan man köpa dator på 2 sätt

1 Billiga alternativet.. Hårdvara med piratkopierad mjukvara ,Windows och alla program man kan tänka sig som tex Photosshop och Windows Office

2 Dyra alternativet ..Hårdvara med licenser på mjukvaran.

Bor man i Thailand är det inga problem med alternativ 1. Man går regelbundet till sin butik för att återinstallera vid problem.

Skall man ha datorn i Sverige, är rådet att köpa med vanlig licens till operativsystemet,,, då Windows kraschar förr eller senare.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.