"Migrationsverket upptar efter ansökan medborgaren i Thailand fru Chang ÅÅMMDD-XXXX till svensk medborgare."
Aah, vlken skön läsning idag! Vilket fint diplom också! Ursäkta om jag är lite exalterad...
Ansökan om medborgarskap tillsammans med thaipass sändes rekommenderat 2009-09-01 till Migrationsverket i Norrköping. Ganska trivialt att fylla i blanketten, fast det ska väl medges att fru Chang inte skulle kunna gjort det på egen hand.
Veckorna går utan någon som helst bekräftelse om att ansökan är mottagen, än mindre hur lång tid det beräknas ta. Fru Chang blir lite orolig över att vara utan pass, men enligt uppgift går det att begära tillbaka passet med några dagars leveranstid om det skulle bli akut resebehov.
Så kommer då rekommenderat brev från Migrationsverket 2009-09-25. Det hämtas ut idag och innehåller fru Changs pass plus beslut. Beviljat! Vi noterar att PUT i fru Changs thaipass numera har en stor stämpel "MAKULERAD" över sig. OK.
Det medföljer också en sida information:
"Ärende om svenskt medborgarskap
Du har nu fått svenskt medborgarskap, men har fortfarande kvar ditt andra medborgarskap. Detta innebär att du fortfarande har rättigheter och skyldigheter också mot det landet.
Svenska myndigheter har mycket små möjligheter att lämna konsulärt bistånd eller på annat sätt hjälpa dig om du besöker ditt andra medborgarskapsland och myndigheterna där av någon orsak skulle vilja hålla dig kvar.
Om du vill ha upplysningar om dina möjligheter att befrias från ditt andra medborgarskap ska du kontakta landets ambassad eller konsulat i Sverige."
Tja, det verkar väl rimligt. Nu återstår bara för fru Chang att skaffa svenskt pass. Vi överväger nu om hon i samband med det ska byta ut den krångliga namnteckning hon har på sitt ID-kort. Vi får väl se vad dom säger hos polisen.
Herr Chang har talat.
.gif.c1a0cd7426b0b1069dc20fe918ae5550.gif)
Klarar de inte av att spara undan 1500 kronor av socialbidraget, under de åren det tar innan man kan ansöka, eller får de medborgarskap direkt?