Kritiker kräver att Bangkoks polischef Sanit Mahathavaron lämnar sitt jobb som rådgivare till Thai Beverage Plc – en stor producent av alkoholhaltiga drycker – efter att ha deklarerat en månatlig inkomst på 50,000 baht från företaget.
Betalningarna finns med på den lista över tillgångar och skulder som Sanit nyligen lämnade in till den Nationella antikorruptionskommissionen som medlem av det Nationella lagstiftande församlingen. Utbetalningarna ska ha pågått sedan förra året. Somchai Armin – styrelseordförande för Juristers förening för rättigheter och miljöskydd – har uppmanat Sanit att avgå som rådgivare eftersom det utgör en intressekonflikt. Han gav ingen anledningen till varför han inte uppmanar Sanit att avgå från polisen.
"Denna uppsatta tjänsteman tjänar som rådgivare åt ThaiBev när det är hans plikt att försäkra upprätthållning av Lagen om alkoholkontroll och andra relaterade lagar," sade Somchai. Han sade sig även vara säker på att andra tjänstemän accepterat positioner hos privata företag utan att det kommit fram i ljuset.

