Bangkoks e-gater lämnar många i kön

Snabbare genom passkontrollen låter som en utmärkt start på Thailandsresan. På Suvarnabhumi i Bangkok har immigrationsmyndigheten installerat dussintals automatiska passgrindar, så kallade e-gater. Resenären skannar sitt elektroniska pass, tittar in i en kamera för ansiktskontroll och kan i bästa fall vara igenom på under en minut. Men enligt Khaosod English utesluter villkoren många av dem som faktiskt landar.

Tidningen beskriver ankomstgrindarna som avsedda för återvändande resenärer som reser in med 30 dagars viseringsfrihet. Förstagångsbesökare måste gå till en bemannad disk för registrering av biometriska uppgifter och fingeravtryck. Även ett nytt pass som inte tidigare registrerats vid inresa i det thailändska systemet innebär enligt artikeln att man hänvisas till den vanliga kön.

Den som reser in med arbetsvisum, familje- eller pensionärsvisum, utbildningsvisum eller Destination Thailand Visa, DTV, ska också träffa en tjänsteman. Khaosod varnar för att användning av e-gater med ett giltigt visum kan leda till att inresan felaktigt registreras som en kortare viseringsfri vistelse. För svenskar med sådana visum är rätt registrerad inresestatus viktigare än den snabbaste vägen genom hallen.

Även nationaliteten begränsar tillgången. Storbritannien finns enligt tidningen med på den utökade listan med 33 länder, medan USA och Kina saknas. Det sticker ut eftersom Kina beskrivs som den största enskilda besöksmarknaden och amerikanska besökare är något fler än brittiska. Underlaget anger inte om svenska pass omfattas, så ett svenskt pass bör inte i sig tas som klartecken.

En medarbetare på Khaosod English fick nyligen vänta över 45 minuter i den manuella kön vid en ankomst omkring klockan 17. Andra resenärer har på nätet rapporterat väntetider på en till två timmar under ankomsttoppar. Terminalens egna skyltar visar samtidigt grönt för 10 minuter, gult för 20 och rött för 30. År 2024 satte regeringen målet att hela passkontrollen, inklusive köandet, skulle ta högst 30 minuter.

Informationen om vem som får använda grindarna uppges dessutom ha funnits på bara ett ställe nära köernas främre del. Då kan resenären redan ha väntat i 20–30 minuter. Den som i stället chansar på en automat utan att uppfylla kraven riskerar att skickas tillbaka till den vanliga kön. Kontrollera därför behörigheten med personal innan du väljer kö, särskilt om du reser med visum eller nytt pass.

Redaktionens spaning: Vi tycker att tydliga skyltar före köerna vore en ovanligt rimlig början. Avancerad ansiktsigenkänning är imponerande, men om resenären först måste köa för att upptäcka att hen inte behövde köa har byråkratin mest fått snyggare dörrar.

Källa: Khaosod English