Bangkok är världens 22a roligaste stad enligt undersökning

Arkiverad
MPR Nyheter
Nyheter från Thailand
11 nov. 2014#1

Bland 1,830 städer runtom i världen så placerade sig Bangkok på 22a plats i en lista över de roligaste städerna, och fick framförallt bra poäng i kategorin "Vuxenunderhållning".
För att definiera vad som gör en stad rolig för resenärer så tog undersökningen från GetYourGuide och GoEuro hänsyn till elva faktorer, som bland annat inkluderade klubbar och barer, shopping, vuxenunderhållning, museum och konserter.
Bland det 25 städerna på topplistan så blev Bangkok högst rankat inom vuxenunderhållning, men hamnade bakom flera städer när det kom till framförallt shopping, museum och konserter. Staden som toppade listan var Berlin, följt av London, Paris, New York, Tokyo, Hamburg, Rom, Wien, Barcelona och Istanbul.

Källa: http://www.nationmultimedia.com/breakingnews/Bangkok-as-22nd-most-fun-city-30247482.html

 

post-8073-0-19306900-1415694669.jpg

Gorocco
11 nov. 2014#2

Hemfosa knep en väl förtjänt 26:e plats, strax utanför listan.

Havet
11 nov. 2014#3

Pattaya e bäst, ingen protest 

Baa
Nattvandrare
11 nov. 2014#4

Måste väl glädja PRO att vuxenunderhållningen är på topp. kanske förlägga ett o annat möte där.

 

Oj, men det är ju redan anordnat, MPR har ju flera gånger redanavhållit detta jippo, samt utbildar även yngre i PRO stollarnas vardag!

Galten
หมูป่าขนาดใหญ่
12 nov. 2014#5

Vuxenunderhållning för gubbar då ellerwink.png

Baa
Nattvandrare
12 nov. 2014#6

Vuxenunderhållning för gubbar då ellerwink.png

Du kan ta med kärringen om du vill, finns kanske inspiration att få alldeles gratis!jester.gif

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.