Bangkok, 5 augusti - Bangchak Petroleum Plc köper det ruttna riset från det statliga ris programmet under förutsättning att regeringen stoppar försäljningen av 95-oktanig bensin för att öka efterfrågan på etanol.
Vichien Usanachote, Bangchak´s chef, sade att företaget är redo att köpa det ruttna riset och priset kommer att avgöras av dess mjölhalt. Men han kommenterade att ris köpet skulle påverka kassava odlare negativt eftersom etanolproduktion skulle vara mindre beroende kassava.
För att skydda intressen, bör det Nationella Rådet för Fred och Ordning stoppa försäljningen av 95-oktanig bensin för att öka etanolkravet, föreslog Mr Vichien.
Han menar att stoppet inte kommer att påverka bilister eftersom alla fordon kan drivas med gasol. Det lokala etanolkravet står för bara cirka 2.870.000 liter per dag.
http://mcot-web.mcot.net/fm1005/site/view?id=53e064acbe04705e308b4584#.U-CoXON_s4k
-Så nu skall kassava odlarna straffas för PTP´s inkompetens!