Åsiktsregistrering?

Arkiverad
Bananen
Mentor utan gränser.
14 dec. 2013#1

För någon månad sen så var det romerna som kände sig utpekade, nu förs det ju även register över folk som inte är politiskt korrekta, och det bedrivs en pågående häxjakt av media, vad anser ni om detta, skall man verkligen inte få tycka vad man vill längre?

 

http://www.youtube.com/watch?v=ix9s-eSeEYU

Benriach
Begåvningsreserv
14 dec. 2013#2

Klart att vänstermaffian har rätt, det har de ju alltid i pk-svärje.

 

I värsta fall skickar de fram timbuktu så att han får vifta med sitt pass, då är allt förlåtet och alla som inte pressar fram en sympatitår är rasist...

John Khonken
14 dec. 2013#3

Totalt vidrigt. Att en tidning åsiksregistrerar andra människors åsikter. Då är min fråga. Har vi inte yttrandefrihet och åsiktsfrihet. Eller är det som vanligt. Vi får ha vilka åsikter vi vill bara dom är rätt. Dessa Afa terorister som hotar och misshandlar folk tycker PK maffian är helt Ok.  Vart är vi på väg. Förhoppningsvis till ett bättre sverige. När parasiterna åker ut. Kanske vi kan börja tala om landet sverige igen. Vad som är bäst för oss inte för världsbanken eller EU. Även fast vi är medlemmar. Just nu är vi värre än både nordkorea och kina när det gäller åsiksregistrering.

scorpio63
14 dec. 2013#4

Det finns register över allt.

Din journal på sjukhuset, offentliga utdrag kan fås över vad än du vill ha ut mm.

 

Romer, är dom svenska medborgare?

Om inte så är det bra att dom registreras som alla andra som vistas i landet utan att vara  svenska medborgare.

Är dom svenska medborgare så är dom inte romer, då är dom svenskar och bör följa svenska lagar och traditioner.

Duger inte svenska lagar och traditioner så är det var mans rätt att lämna Sverige, svårare än så är det inte.

 

Det daltas för mycket med personer som inte vill jobba och medverka till ett bra samhälle.

lellexp
15 dec. 2013#5

Valrörelsen har startat och den kommer att bli väldigt smutsig.

Att Expressen sammarbetar med kriminella vänstergrupper är kanske inte så konstigt när

regeringen gör samma sak  .

 

Sveriges integrationsminister utser Tobias Hübinette till kartläggare av Afrofobi.

 

Att Ullenhag har nått problem har jag misstänkt men detta är ju  extremt besynnerlig.

 

Lite citat från Tobias:

 

Den asiatiska kvinnan inte bara feminiseras utan infantiliseras också, och omvandlas därmed för västerländska män till en pedofil fetisch, det vill säga ett föremål som kan dyrkas, upplevs bära på njutning och laddas med undertryckta begär. Vad som driver denna fetischisering av asiatiska kvinnor är nämligen inget annat än undanträngda pedofila böjelser som här kan komma till uttryck som en socialt accepterad blandrelation, dessutom hyllad som ett mångkulturellt ideal. Därmed blir svenska män som bär på ”gula febern” och därmed skriver in sig i en lång västerländsk tradition av övergrepp utförda av europeiska kolonialherrar och amerikanska soldater till och med belönade för sin pedofila läggning.

Att känna eller t.o.m. tycka att den vita rasen är underlägsen på alla upptänkliga plan är naturligt med tanke på dess historia och nuvarande handlingar. Låt den vita rasens västerland gå under i blod och lidande. Leve det mångkulturella, rasblandade och klasslösa ekologiska samhället! Leve anarkin!

 

Jag började helt enkelt attackera och mer eller mindre misshandla personer som betedde sig rasistiskt i min närhet. Det kunde röra sig om allt från fullfjädrade skinheads, till barn i skolåldern eller äldre herrar och damer.

Citat:

Jag står och väntar vid en busshållplats i Stockholms innerstad. En buss saktar in och stannar och fram- och bakdörrarna öppnas. Det är dock inte den buss jag väntade på. Plötsligt ser jag att en vit pojke i bakre änden av bussen tittar på mig, slår upphetsad med ena handen mot rutan och pekar mot mig, och jag hör honom ropa högt: ”Titta, titta en kines!” Pojken är i sällskap med ett flertal andra barn samt några vuxna, alla är vita. Det är antagligen en dagisgrupp med sina förskollärare. Barnen vänder sig om mot mig och börjar skratta, medan de vuxna också tittar på mig och sedan på barnen och ler sinsemellan, kanske förläget för min skull eller för att de tycker att pojken är gullig i sin naiva frispråkighet.

 

Plötsligt brister något inom mig, jag påminns om en hel uppväxt och ett pågående vuxenliv fyllt med liknande händelser; vita barn och ungdomar som pekar och skrattar och ropar ”tjing tjong”, ”japan”, ”Kines” eller ”guling” efter mig, och vita vuxna som ofta lätt påstrukna och gärna i grupp bugar sig överdrivet, gör kampsportshärmande rörelser i luften ackompanjerade med ”tjing tjong”-liknande läten och hjärtligt gapskratt. Jag rusar in genom bakdörren på bussen och tränger mig fram bland barnen och trycker upp pojken mot glasrutan så han börjar kvida och ropa ”nej, nej”. Innan förskollärarna eller de andra vuxna hinner reagera kastar jag mig ut ur bussen precis innan bakdörren stängs igen, och jag ser sedan bussen åka iväg med en gråtande pojke, en förvirrad skara barn och en upprörd samling vuxna som med oförstående och anklagande blickar tittar på mig genom fönstret.

 

 

http://sv.metapedia.org/w/Tobias_H%C3%BCbinette

 

Det här är alltså en av de allra knäppaste och ja psykiskt sjuka och spritt språngande galna människor som det mångkulturella Sverige har skapat. Det är dessutom en direkt farlig individ, och just han väljs ut som utredare? Extremt stor humor.

gäst
16 dec. 2013#6

Totalt vidrigt. Att en tidning åsiksregistrerar andra människors åsikter. Då är min fråga. Har vi inte yttrandefrihet och åsiktsfrihet. Eller är det som vanligt. Vi får ha vilka åsikter vi vill bara dom är rätt. Dessa Afa terorister som hotar och misshandlar folk tycker PK maffian är helt Ok.  Vart är vi på väg. Förhoppningsvis till ett bättre sverige. När parasiterna åker ut. Kanske vi kan börja tala om landet sverige igen. Vad som är bäst för oss inte för världsbanken eller EU. Även fast vi är medlemmar. Just nu är vi värre än både nordkorea och kina när det gäller åsiksregistrering.

 

Nu har jag inte hängt med riktigt i den här soppan men Expressen har väl "bara" publicerat det som den sk Researchgruppen grävt fram på väldigt tvivelaktigt tillvägagångssätt. Att man som en av Sveriges största tidningar ena dagen ojar sig över vad Sveriges underrättelsetjänst och FRA sysslar med bara för att nästa dag slå på stora trumman och använda sig av vad kriminella vänsterextremister grävt fram på tvivelaktigt sätt om oliktänkande som vill vara anonyma kvalificerar denna tidning till världsmästarkandidat i hyckleri. 

 

Häromdagen läste jag en krönika på Expressen av Britta Svensson där hon ondgjorde sig över hur fega dessa anonyma skribenter var eftersom Sverige är en demokrati och att man inte blir straffad för att framföra sina åsikter.

 

Vad är det egentligen som är så farligt med att tala om vem man är? Står man för sina åsikter måste man våga visa vem man är.

Annars är man en fegis.

Jag har aldrig i hela mitt liv framfört en åsikt anonymt. Inte satt upp lappar i tvättstugan som inte var undertecknade med namn, inte skickat anonyma brev, aldrig mejlat någon från en påhittad mejladress och inte i helvete kommenterat något anonymt på nätet.

Jag förstår mig faktiskt inte på er som gör det.

Särskilt inte ni som samtidigt påstår att det ni vill framföra "får man inte säga i det här landet".

Ni vet mycket väl att man får det. Att Sverige är en demokrati där man får säga väldigt mycket innan lagen säger stopp. Ni kan babbla på om "blattar", "zigenare", "berikare", "patrask" och annat om era medmänniskor hur mycket som helst utan att polisen kommer.

 

http://www.expressen.se/kronikorer/britta-svensson/britta-svensson-det-ar-sorgligt-och-far-mig-att-skammas-over-sverige/

 

Bara för att scrolla ner sidan lite och hitta denna artikel

 

http://www.expressen.se/kvp/kommunale-chefen-omplaceras-i-foretaget/

 

Och hon undrar varför folk gömmer sig bakom anonyma nick i det debattklimat som media, där hon själv är en del av, har lagt ribban över vad som får sägas eller inte sägas. Vilka rubriker det hade blivit från media-håll om denna herre inte hade fått någon form av reprimand för sina skriverier på nätet. Återstår väl att se om det inte börjar klagas snart i media att karln kom för lindrigt undan och borde fått sparken helt istället. 

 

 

 

Igår anfölls en antirasistisk demonstration av högerextremister/nazister mitt på blanka dan. En avskyvärd handling som med rätta ska fördömas i skarpa orda lag, vilket givetvis Expressen och andra stora tidningar gjorde. 

 

Det är bara det att när diverse högerdemonstrationer anfalls på löpande band av Researchgruppens kompisar i AFA, som med odemokratiska våldsmedel ska banka rätt åsikter i folks skallar så når hycklerierna oanade höjder i gammelmedia. Då finns inga fördömanden, då är det inte tal om extremism. Nä då kallar man lite försynt och avdramatiserande dessa odemokratiska våldsverkare för "aktivister". 

 

Nu vill jag på intet sätt försvara någon eller något i dom här händelserna, men media i allmänhet och Expressen i synnerhet skjuter sig ständigt själva i foten med sina hycklerier och snedvridna rapportering. Hur svårt ska det vara att skildra nyheter och händelser på ett objektivt och oberoende sätt utan att politiska åsikter ska lysa igenom i allt som skrivs? Som det är nu så föder dom ju själva sina bittra konkurrenter till att förmedla "sanningen" på Avpixlat och diverse sajter, eftersom folk letar sig till dessa sajter av alternativ media för att på så vis få läsa båda sidors redogörelser av nyheter och händelser för att själva skapa sig en uppfattning av vad som hänt.

 

Det klagas ofta på användandet av begreppet PK, men hur i helvete är det möjligt att inte använda detta begrepp i dagens Sverige där etablissemanget så tydligt gör skillnad på odemokratiska våldsverkare och förbrytare beroende på vilka sida av höger-vänsterskalan dom tillhör, varför är extremvänstern fridlyst i media?  Man kan nästan tro att etablissemanget försett sig med stormtrupper i dessa förvirrade vänsterradikaler och använder dom som nyttiga idi*ter i övertygelsen att ändamålet helgar medlen.  

John Khonken
22 dec. 2013#7

Knasen jag var otydlig. Men var lite irriterad när jag skrev. För hyckleriet som Expressen  håller på med gör mig rabiat.  Hoppas vid min gud att Thomas M stäms i rätten och åker in i finkan för alltid. Någon rättvisa måste finnas i kommunist Sverige. Lika inför lagen JO tjenare. 

 

Vad jag hoppas på att vi får en förändring efter valet i höst. Då tar vi först bort presstödet ommedelbart. Varför ska vi gynna hycklare i samhället. Sedan måste vi få tillbaka tron på landet Sverige. Börja bry oss om alla och ställa krav. . Inte bara vissa i samhället. Anders Borg gick igår ut och talade om att pengarna inte räcker. Antingen måste vi skära i välfärden eller höja skatten. Moderaterna har lurat skjortan av oss. Som att det är den enda vägen. Det våra föräldrar och andra byggt upp i sverige. raserades av våra politiker på mindre än 10 år.

Och kamrat kommunist det kommer att bli värre. Men kamrat kommunist är du i toppen så ser du självklart till att gynna dig själv på den svages bekostnad.  Detta gör våra kära redan idag

 

NJUT NU AV JULEN FÖR NÄSTA ÅR BLIR SMUTSIG. BÅDE PERSONLIGT OCH EKONOMISKT

lellexp
23 dec. 2013#9

Ja se på fan, Expressen verkar ha vaknat och på ledarsidan och allt 

 

 I dag mobiliserar Sverige mot det nazistiska våldet. Den kraftsamlingen hade blivit ännu mäktigare om man stängt ute extremvänstern.

 

 http://www.expressen.se/ledare/anna-dahlberg/ursakta-aldrig-valdet/

 

Och även Britta Svensson verkar ha öppnat ögonen

 

http://www.expressen.se/kronikorer/britta-svensson/britta-svensson-raddare-och-ledsnare-an-nar-jag-akte-dit/

:police:

gäst
14 jan. 2014#10

Beror helt va fan det e frågan om, ibland  gillar jau SD, ibland  V.- Di andra fettorna e alltför difffusa  :D

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.