2 hours ago, Dannep4 said:
Jag har koll på lagar om arvskifte och hur det funkar i Sverige men hur det fungerar i Thailand har jag mindre koll på.
Jag och min fru är gifta både i Sverige och i Thailand.
Vi har tillgångar i båda länderna Allt i Thailand står i min frus namn och en del är mark.
Hon har särkullbarn men vi har även gemensamma barn med dubbla medborgarskap.
Jag förmodar att flera här har bättre koll än jag hur det fungerar i Thailand vid hennes respektive mitt frånfälle?
Vem ärver andel i % osv?
Det vore bra att få lite klarhet i vilka lagar som gäller i Thailand om det värsta händer, vilket det för eller senare gör.
Skriv testamente!
Vill du att den svenska arvsförordningen ska gälla för dig som svensk medborgare så ska det skrivas in i testamentet annars gäller lagen i det land du är mantalsskriven
enligt ändringen i den svenska arvsförordningen från den 17 augusti 2015. Googla på "nya arvsförordningen" och liknande så kan du säkert finna mer.
Jag gissar att det inte spelar någon roll i vilket land ett testamente har blivit utfärdat för att gälla, bara att underskriften är bevittnad av två personer som inte är arvsberättigade.
Man behöver ingen advokat utan kan skriva ett testamente själv, det finns säkert färdiga mallar på internet. Man kan sedan be en god vän eller en icke arvsberättigad släkting att
förvara ett av två original, det andra kan man förvara hemma. Tänk på att lagar kan ändras utan att man är uppmärksam men har man ett testamente så ökar möjligheten att allt blir
som man tänkt när man ramlat ut för stupet.
Man kan ju rådgöra med en Thai advokat om man är osäker och en sak att kolla upp är att om frun äger en fastighet i Thailand och det finns ett minderårigt barn med i bilden,
då kan det vara så att om hon avlider så får fastigheten inte säljas innan barnet är myndigt. Jag har hört det ett flertal gånger men av Thai så det är mycket möjligt att det inte stämmer.