Hallå allihopa, särskilt ni som bygger hus i Thailand. Jag läser alla dessa berättelser om husbyggen och ser bilder på hus ute bland risfälten eller i ett skogsbryn nånstans ute på den Thailändska vischan. Det är en sak jag inte fattar och det är vad gör man därute bland allt riset? Blir det inte tråkigt?
Så här resonerade jag när jag för två år sen beslöt mig för att flytta till Thailand.
Jag skall inte bo i Bangkok, Phuket, Pattaya eller Hua Hin. Dåvarande fästmön och jag gjorde en resa till Rayong för att reka och det hade väl kunnat passa mig fast jag förstod att madamen nog ville vara lite närmare de sina. Vi åkte därför till Udon Thani och sen till hennes hemby, ca 7 mil utanför Udon i närheten av Sri Tat, (jag gissar att det därifrån är en ca 3 mil till Kenneth i Wang Sam Mo). Ni som aldrig varit i Thailand skall veta att 7 mil åker man inte lika fort i Thailand som i Sverige. Nåväl, några km utanför denna by, som jag inte ens kan namnet på och där hennes föräldrar bor, visade fästmön på en bit land fullt med sockerrör och ogräs och sa att det var hennes och att där kunde vi bygga. Måste få tänka lite sa jag och några dar senare levererade jag svaret att ville hon bo med mig i Thailand så inte skulle det bli bland sockerrören utan skulle det bli något så fick det bli i Udon Thani. Madamen såg lättad ut, det var väl föräldrarna som tryckte på.
Nästa fråga, var i Udon Thani? Många utlänningar verkar bo i ”förorter” eller developments, några som mest liknar flyktingförläggningar. Nu hade vi tur och fick hyra ett hus centralt i Udon, nära Nong Prajak Park och det tog mig inte lång tid att fatta att det var just där man skulle bo (om man ville bo i Udon alltså).
Nå vad gör vi när mörkret faller på. Ofta blir det en motionsrunda i parken, där finns dessutom 2 aerobicsscener och ofta olika konserter och jippon. Inte långt därifrån ligger det stora utställningsområdet där det allt som oftast händer något. Jag går inte så mycket på barer men ibland slinker vi in på Western Pub för lite country music. Fästmön har blivit hustru och oftast äter vi hemma men ibland sticker vi ut för en riktig köttbit eller till italienaren runt om hörnet. Då och då åker vi ner till night-market osv osv osv. Vi trivs jättebra med vårt centrala läge men fortfarande fattar jag vad det är med risfälten som lockar, är det nåt jag missat?

.gif.c1a0cd7426b0b1069dc20fe918ae5550.gif)