April skämt eller?

Tommy
Kalsarikännit
30 apr. 2019#2

Kanske inte, det gäller Thailändska medborgare över 18, som turistar i Thailand

 

 

MVH

rolba
Pendlare
30 apr. 2019#4

Det blev avblåst förra veckan.

Tommy
Kalsarikännit
30 apr. 2019#5
30 minuter sedan, skrev rolba:

Det blev avblåst förra veckan.

Fan...

Jag som planerade att låta bidraget betala för "Bar fine"...

 

 

MVH

keptang
30 apr. 2019#6
2 minutes ago, Tommy said:

Fan...

Jag som planerade att låta bidraget betala för "Bar fine"...

 

 

MVH

Täckte det Partille? 😀

Tommy
Kalsarikännit
30 apr. 2019#7
Precis nyss, skrev keptang:

Täckte det Partille? 😀

Förslaget var väl för alla som valde att turista på andra platser än Bangkok och Phuket?

Jag siktade på att turista i en liten  mysig "Fiskeby", ca 140Km öster om BKK, med en Thailändsk medborgare som är minst 18 år gammal (Har inte träffat henne än)...

 

 

MVH

evert 1
1 maj 2019#8

På tal om Aprilskämt så hörde jag nyss (på radion) att det finns förslag på att i Sverige ska införa E-krona och samtidigt ta bort kontanter (sedlar och mynt).

Föreslås vara genomfört inom 4 år, vilket också innebär att mynt och sedlar senare ej godkännes som betalningsmedel.

Hux flux är vi tillbaka på den tiden som man fick handla för kuponger (under världskriget)

 

John Khonken
1 maj 2019#9

Planerna är 2023 ska detta införas. Allt för att rädda bankerna

Tallviking
Veteran
1 maj 2019#10
41 minuter sedan, skrev evert 1:

På tal om Aprilskämt så hörde jag nyss (på radion) att det finns förslag på att i Sverige ska införa E-krona och samtidigt ta bort kontanter (sedlar och mynt).

Föreslås vara genomfört inom 4 år, vilket också innebär att mynt och sedlar senare ej godkännes som betalningsmedel.

Hux flux är vi tillbaka på den tiden som man fick handla för kuponger (under världskriget)

 

https://www.riksbank.se/sv/betalningar--kontanter/e-krona/

 

audirs2
Styrelse medlem.
1 maj 2019#11

Den svarta ekonomin blir inte glad!

evert 1
1 maj 2019#12

Försvinner möjligheten att betala med kontanter försvinner också smörjmedlet i svensk "ekonomi".

Forskare men även professorer har visat att den "svarta" sektorn många gånger har haft en positiv inverkan på ekonomin, har haft mer positiv inverkan än det motsatta.

Gammal forskning har påstått att svensk ekonomi har varit upp till 15 % svart, idag är siffran säkert betydligt lägre men så haltar också den svenska ekonomin.

Ingen vill väl egentligen ha en kostsam administration som egentligen inte tillför något tyvärr har det dock blivit så i vårt kära fosterland.

Den dagen du inte enkelt kan betala för en tjänst utan att myndigheterna också (transferringsavgifter) ska ha en del av kakan försvinner många arbetstillfällen.

I dag finns affärer (bl.a Coop) som INTE tar kontanter, men finns även affärer som INTE tar kort (skomakare i Kalmar), just p.g.a. den höga kostnaden banken tar.

Swish mellan privatpersoner är kostnadsfri, men hur länge till?

E-krona är inget annat än en möjlighet för bankerna att roffa åt sig ännu mer av kakan + att storebror får FULL kontroll på hur du lever, och självklart vill de också senare ha en del av överföringarna.

Förslaget är INTE socialistiskt utan rent kommunistiskt

Tallviking
Veteran
1 maj 2019#13

Det är ju vi människor i landet som väljer att gå över till att betala allt elektroniskt och inget vi tvingas till av "bankerna"

 

E-kronan är ett sätt för Riksbanken att förse oss med ett säkert alternativ till de fysiska pengarna och inte att ersätta dom med

Tallviking
Veteran
1 maj 2019#14
6 minuter sedan, skrev Esspe:

Jo det tvingas vi till av bankerna. Fysiska kontor stängs ner, avgifter för att hantera kontanter höjs, kontantinsättningar försvåras m.m. 

Det är en följd av rånrisker, kriminalitet, penningtvätt, internationella lagar och regler från FN, Eu etc etc

 

Tack var dessa åtgärder har nu antalet bankrån etc minskat till väldigt låga nivåer

 

Idag sköter alla sina egna bankärenden dygnet runt i mobilen så varför skulle kontoren vara kvar med enorma kostnader ?

audirs2
Styrelse medlem.
1 maj 2019#15

Att den högt ärade svensken aldrig lär sig att sluta råna!:lipa:

Logga in för att svara.