Appendix 4? Vad är det för dokument?

Arkiverad
Marlon
18 okt. 2011#1

Hej,

Tjejen har ansökt om UT via nya e-tjänsten och varit på intervju på ambassaden i Bangkok. Där fick hon fylla i dokumentet "Appendix 4" under intervjun. Någon som vet vad det är för dokument? Anledningen att jag frågar är att hon fick fylla i det men ingen tog sedan hand om det dvs. hon fick ta med sig det hem. Varför fylla i om ingen på ambassaden behåller det? Är lite orolig att ambassaden faktiskt skulle behållt detta dokument och att UT-ansökan därför inte gått vidare hos MIG.

Eller är jag bara paranoid?

/Marlon

mussemannen
18 okt. 2011#2

Det är väl dokumentet där man skriver in deras familjeförhållande som far,mor söner, döttrar bröder och systrar.

Marlon
18 okt. 2011#3

Det är väl dokumentet där man skriver in deras familjeförhållande som far,mor söner, döttrar bröder och systrar.

Ok, men uppgifter om familjeförhållanden fyllde hon ju i redan i sin e-ansökan. Varför behöva fylla i det igen?

/Marlon

Surin P3
admin
19 okt. 2011#4

De håller väl på med att introducera e-tjänsten och jag tycker det mesta i övergången verkar lite kaosartat.

Har hon fyllt i e-ansökan ser jag inga problem med de andra dokumenten.

Nisse Hult
19 okt. 2011#5

Hej,

Tjejen har ansökt om UT via nya e-tjänsten och varit på intervju på ambassaden i Bangkok. Där fick hon fylla i dokumentet "Appendix 4" under intervjun. Någon som vet vad det är för dokument? Anledningen att jag frågar är att hon fick fylla i det men ingen tog sedan hand om det dvs. hon fick ta med sig det hem. Varför fylla i om ingen på ambassaden behåller det? är lite orolig att ambassaden faktiskt skulle behållt detta dokument och att UT-ansökan därför inte gått vidare hos MIG.

Eller är jag bara paranoid?

/Marlon

Dom kanske tog en kopia.

Marlon
19 okt. 2011#6

Tjejen scannade appendix 4 och skickade till mig. Är en fullmakt att jag får företräda henne i ansökan om UT dvs. se dokument, mottaga beslut, överklaga beslut etc. Hon fick skriva på TVÅ dokument vid intervjun men ambassaden behöll inget av exemplaren (tjejen frågade dem dock explicit om de inte skulle behålla något av dem men de sa nej). Bad därför tjejen ringa till ambassaden idag och fråga. Hon får till svar, "jo ambassaden skulle ha denna fullmakt". Hur avsaknaden av detta dokument påverkar hennes ansökan vet jag Ännu inte. Ärendet ligger hos MIG i Sverige och jag sitter i telefonkö till kundtjänst. /Marlon

thaikonsult
19 okt. 2011#7

Fullmakten ska myndigheterna ha så de vet att du har tjejens tillåtelse att företräda henne och få ta del av handlingarna i ärendet.

Det är ju hon som söker uppehållstillståndet och inte du som är anknytningsperson så hennes handlingar är skyddade av sekretess.

Mvh Thaikonsult

Marlon
19 okt. 2011#8

Fullmakten ska myndigheterna ha så de vet att du har tjejens tillåtelse att företräda henne och få ta del av handlingarna i ärendet.

Det är ju hon som söker uppehållstillståndet och inte du som är anknytningsperson så hennes handlingar är skyddade av sekretess.

Mvh Thaikonsult

Ja, och av någon anledning så behöll inte ambassaden något av de två dokument hon skrev på. Vet du om det är normalt? är orolig då vi väntat längre än andra som gjort e-ansökan. Har de som fått snabba beslut varit gifta/haft barn?

/Marlon

thaikonsult
19 okt. 2011#9

Det är egentligen Migrationsverket som ska ha fullmakterna. Numera så bifogar man fullmakten med övriga bilagor i E-ansökan sedan visar flickvännen upp originalet tillsammans med övriga handlingar hos ambassaden när hon fått tid för besöket där.

Att ambassaden slarvar ibland är inget nytt.

Migrationsverket har lovat en handläggningstid på max 3 månader vid E-ansökan. Att vissa ärenden går snabbare än andra beror nog mycket på vem som handlägger ärendet och hur noga man själv varit när man fyllde i alla uppgifter och bifogade rätt handlingar.

Mvh Thaikonsult

Marlon
19 okt. 2011#10

Det är egentligen Migrationsverket som ska ha fullmakterna. Numera så bifogar man fullmakten med övriga bilagor i E-ansökan sedan visar flickvännen upp originalet tillsammans med övriga handlingar hos ambassaden när hon fått tid för besöket där. Att ambassaden slarvar ibland är inget nytt. Migrationsverket har lovat en handläggningstid på max 3 månader vid E-ansökan. Att vissa ärenden går snabbare än andra beror nog mycket på vem som handlägger ärendet och hur noga man själv varit när man fyllde i alla uppgifter och bifogade rätt handlingar. Mvh Thaikonsult

Ok, tack för info. Jag får kolla med MIG om de fått en kopian av fullmakten från ambassaden. Inte så lätt att komma fram via telefon hos MIG, har provat massor med gånger. Får bara "Alla våra handläggare är upptagna, v.v försök senare". Ska fortsätta att ringa.

/Marlon

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.

Appendix 4? Vad är det för dokument? · Maipenrai