Hur va det nu?
Om jag som utskriven ur sverige blir sjuk och söker akut sjukvård i sverige, har jag då rätt till det för samma peng som den som inte är utskriven?
Det jag hittar nu är detta.
Övriga länder Är du svensk medborgare men bor i ett land utanför EU/EES betalar du samma patientavgift för akut vård som en folkbokförd i Stockholm. Söker du däremot planerad vård gäller särskilda regler och avgifter. Kontakta Stockholms läns landsting för att höra om du har rätt till vård och hur mycket du i sådana fall ska betala för vården.
Övriga länder (ej EU)
Turister från länder utanför EU eller konventionsland betalar hela vårdkostnaden själva vid akut och/eller planerad vård. Konventionsland kallas ett land med vilket Sverige har ett samarbetsavtal.
http://www.vardguiden.se/Sa-funkar-det/Halso-och-sjukvard/Akut-vard/Pa-besok-i-Stockholm/
Har för mig att vi kom fram till i en annan tråd att, att akut sjukvård var samma kostnad och planerad kostade extra, stämmer det?