6 mnd. i shorts

Arkiverad
windrode
Windrode
17 juli 2013#1

Yes !! då var biljetten bokat,ut från Arl,den 4/8 hem från Bkk 4 /2 brr..Ombokningsbar för 6300.Oden resor i Sth värkar proffsiga.Det blir några dar i Bkk - sen en snabbis till Kanshanaburi innan Jag tar mig söderut å hälsar på Gotland på Scandinavian corner i Khao lak.

Sen börjar jag få ångest för at jag måste åka hem om 5,5 månader ..

windrode
Windrode
28 juli 2013#2

En vecka kvar till avfärd... Har ni några tips om "hyggligt boende"  för si så där 1500 - 2000 bath i dygnet i denna sanslösa stad.Har tidigare bott på Arona och Tantara riverside samt några andra ställen som navnet har fallit i glömska på.

Med vänlig hälsning Per

HajKaj
nykter sedan i morse
28 juli 2013#3

Boss Suites Nana

 

funkar. special promo just nu...

windrode
Windrode
29 juli 2013#4

Tackar för det tipset,men tripadv.sa at nätet låg mest nede,så det blev

Sawasdee Khaosan Inn Hotel Adress

18 Chakapong Road, Banglumphu   Har inte farit omkring i detta området så mycket.

 

3 nätter gick löst på "fabulösa" 421 skr.

Med vänlig hälsning

Per

Moritz
29 juli 2013#5

Tackar för det tipset,men tripadv.sa at nätet låg mest nede,så det blev Sawasdee Khaosan Inn Hotel Adress

18 Chakapong Road, Banglumphu   Har inte farit omkring i detta området så mycket.

 

3 nätter gick löst på "fabulösa" 421 skr.

Med vänlig hälsning

Per

Var det med All Inclusive eler helpension? :-)

windrode
Windrode
29 juli 2013#6

Det återstår at se...Det fabulösa priset inkluderar frukost.Khaosan road brukar annars inte vara gratis,men herre jösses va det ska smaka bra med Chang och annat tilltug.Resfebern tilltar känns det som.

180 dagar i shorts och inte mer änn 3 ut av dom e planerade.

gäst
7 aug. 2013#7

Sawasdee Khaosarn Inn....Du skulle kanske ha läst lite vad andra tycker som bott där! Inga höga tankar om det stället vad jag sett! Billigt i vandrarhemsstil. OK för mig men tycker det finns mycket bättre alternativ för samma peng i närheten. Hoppas du trotts det får en bekväm vistelse!

windrode
Windrode
11 aug. 2013#8

Du har helt rätt,ställrt var helt kass.Hade pröjsat för 3 dar men bytte opp mig direkt till STABLE LODGE på soi 8..Det var riktigt bra..

windrode
Windrode
11 aug. 2013#9
Du har helt rätt,ställrt var helt kass.Hade pröjsat för 3 dar men bytte opp mig direkt till STABLE LODGE på soi 8..Det var riktigt bra..

Sen har jag hunnit med en vända till PONG PEHN I Kanshanaburi,gillar det distriktet.Nu smakar changen utomordentilg bra på TONGTARA  vid riverside med härlig utsikt från 11 våningen  över Choaphraya river etter en "vådlig" färd med minibus från Kanshanaburi..

Snart bär det i väg söderut med lite "snacks" till SC I kHOK KAK

Kanske han kan lära mig å legga ut bilder

Bangkok rockar.

📦 Den här tråden är arkiverad och går inte att svara på.