500 Baht
Träffade en gammal yrkesofficer som hade fått benet bortsprängt, han hade 2000 baht i månaden i pension...
Så tror inte riktigt på dona uppgifter Ollas.
Det stämmer nog.
500 THB är en slags garantipension som gäller för alla thailändare, men naturligtvis inte faranger. Fru Singha's mormor får t.ex. 500 THB från staten och 500 THB från fru Singha. Vi har erbjudit henne mer pengar, men hon avböjde med ålderns värdighet.
Mvh
//Singha711

Före detta statligt anställda som t.ex officerare får betydligt högre pension är garantipensionen
Därav 2000 bath istället för 500 bath
Thaksin kaxade sig om att han skulle kunna ta emot 500 baht/månad i något tal har jag för mig !
Har en svärmor åker in sjukhus varan dag pgr diabetes då kostar en spruta 600 bath det är inte så enkelt bli gammal sjuk i LOS.
Läkarna
lovar henne snart ska hon bli bättre tar den sprutorna.
Quote
Så tror inte riktigt på dona uppgifter Ollas.
Det där låter förjävligt. Är det verkligen allt han får?
Fru Joints moster får drygt 30.000 baht i månaden. Var statligt anställd och har båda benen kvar.
Quote
Fru Joints moster får drygt 30.000 baht i månaden. Var statligt anställd och har båda benen kvar.
Quote
haha,
Har du ringt runt idag och frågat om detta?? Helt otroligt. Stackare.
Quote
Fru Joints moster får drygt 30.000 baht i månaden. Var statligt anställd och har båda benen kvar.
Jupp, han började som tiggare och vi var väl lite elaka mot honom
så han började sälja löjliga nyckelringar istället. Tyckte det skulle uppmuntras så köpte ibland av honom. En dag kom han med foton från sin tid som militär och snackade lite, var då han berättade om sin pension.
PS
Gratulera din moster, hon har högre pension än vad dom flesta statligt anställda har i lön ![]()

Undrar om Moster var Amiral eller liknade ??
En läkarsekreterare på ett stort privatsjukhus i Bangkok tjänar ca 15000 baht / månad
Håller helt med TV, många thai lever på 6-7000 bath i månaden och sjukvården i th är gratis om du skaffar sk gult kort. Ok gäller bara lokalt i statliga/kommunala sjukhus.
Mbh
tasa
Quote
PS
Gratulera din moster, hon har högre pension än vad dom flesta statligt anställda har i lön ![]()
Quote
En läkarsekreterare på ett stort privatsjukhus i Bangkok tjänar ca 15000 baht / månad
Nej, men chef på en stor myndighet. Hennes gubbe är också chef och kommer säkert ha mer än den summan när han går i pension. Han har några bröder också. De är chefer fast inom det privata men vad de tjänar vågar jag ju inte nämna för att helt och hållet framstå som en mytoman. Nu är ju inte alla chefer i Thailand men alla är heller inte fabriksarbetare som tjänar 5000 eller risbönder som tjänar 2000. Bra eller dåligt? Spelar det någon roll? Gör det mig bättre eller sämre?
Jag förstår inte varför det ska vara så känsligt när någon drar upp exempel på personer i Thailand som tjänar mer än det normala. Är det så svårt att föreställa sig att alla inte är likadana? Blir det jobbigt att tänka då? Eller är det jante som spökar? Det kanske var dumt av mig att säga vad moster har för pension och tidigare hade för jobb. Det bästa är väl att hålla käften och låtsas som att alla har samma låga lön och att det absolut inte förekommer några avvikelser över huvudtaget.
@ borninthai.. VA ![]()
fattar nada om vad du menar med ditt svar i mitt inlägg
Quote
Antar att det var riktat mot mig. Ja, det är nog bäst att du slutar diskutera så att du inte spricker.
Logga in för att svara.