Lärare som arbetar i Thailands djupa söder uppmanar myndigheterna att täppa igen hålen i säkerheten, samtidigt som fler än 300 lärare i provinsen Narathiwat har ansökt om förflyttning till säkrare områden.
Under en ceremoni för att fira Lärarnas Dag i fredags så samlades fler än 400 lärare i distriktet Sungai Kolok i Narathiwat för att minnas sina kollegor som dött i tjänsten. Totalt 187 lärare har dödats i södra Thailand sedan det våldsamma upproret startade i junuari 2004.
Woralak Noisuk – lärare vid Ban Sarayor School – sade att säkerhet är ett stort orosmoment för de flesta lärare; speciellt de som arbetar i "röda zoner" där mängderna attacker är höga. Hon uppmanade alla relevanta myndigheter att koordinera sitt arbeta för att täppa igen hål i säkerheten för lärare.
Källa: http://www.bangkokpost.com/news/general/457260/300-narathiwat-teachers-seek-transfers
