En 23-årig fransman höggs till döds i Phuket tidigt på onsdag morgon i en våldsamma konfrontation framför Orchid Resortel på Soi Sansabai i Patong, medan hans marockanska vän skadades.
Enligt marockanen var de båda på väg tillbaka till sitt rum när en man på motorcykel körde in i dem. Den 33-årige thailändske föraren är nu gripen. Ett bråk ska ha utbrutit mellan föraren och de två männen, vilket slutade med att marockanen höggs i sidan. Efter att gärningsmannen sprungit iväg insåg han att även fransmannen blivit huggen.
Han ropade på hjälp, men fransmannens liv gick inte att rädda. Thailändaren befinner sig under bevakning på Vachira Phuket Hospital eftersom han hade en skada på handleden när han greps. Polisen är nu på jakt efter vapnet som användes i dådet.
Källa: http://www.phuketgazette.net/phuket-news/Frenchman-23-stabbed-death-Phuket/63501
