Tyvärr är detta ett mönster som känns igen när en tidigare relativt fattig befolkningsmajoritet får tillgång till i princip värdelös skräpmat.
I synnerhet i Thailand som inte har några som helst erfarenheter av de smygande och till en början osynliga faror som lurar bakom en alltför materiell samhällsutveckling.
Tidigare var det i princip inte möjligt för normala barn att bli överviktiga. Brist på 'skräpmat', frånvaron av leksaker/underhållningsprylar (smartphone, tablet, TV etc) som 'tvingar fram' stillasittande och utebliven kroppsaktivitet samt en fast social struktur gjorde det närmast omöjligt att hindra barn att utvecklas naturligt, dvs utan övervikt.
Framförallt det rastlösa och oftast innehållslösa stillasittandet tvingar fram en ond cirkel: skräpmat/-dryck i ena handen och spelkonsolen i den andra uppfattas tragiskt nog av en passiv mormorsgeneration som social uppsving då de själva knappast hade någon leksak alls när de var barn. Dessutom lyser fädrorna med sin frånvaro och miljoner av unga pojkar saknar varje form av praktiskt handlag samtidigt som de gärna kommenderar omkring kvinnofolk i alla åldrar och relationer med patetisk hänvisning till sina 'patriarkaliska rättigheter'.
Vad vi bevittnar är bara början till en tickande social bomb. Praktisk&teoretisk okunnighet, oförmågan till att ta ansvar samt övervikt är ingredienser i samma soppa. Alla har de sin ursprung i det lilla barnets hjälplöshet att bryta ett destruktivt mönster.
Föräldrargenerationen har här ett tyngt ansvar men de är oftast frånvarande och lämnar därför bördan till morfar-/mormorsgenerationen som helt enkelt inte har tillräckliga kunskaper och viljan att tackla problemen redan i början.
Detta och den tillhörande politiska utvecklingen är enligt min mening djupt tragiskt och kommer (åtminstone i Thailand) att resultera i en förlorad generation. Just i det historiska skedet där dörren till äkta välfärd och utveckling för första gången står på glänt och det thailändska folket för första gången på allvar har chansen att dela (om änn i blygsam omfattning) på världens växande tillgångar.
Mvh
//Singha711